پورتال دانشگاهی و ضرورت استفاده از آن + معرفی یک پورتال دانشگاهی خوب

مقدمه

با یکی دیگر از مطالب رایا سایت در خدمت شما هستیم. امروزه دسترسی به بسیاری از امکانات و اطلاعات دانشگاه‌ها تنها از طریق پورتال‌های دانشگاهی امکان پذیر است. راحتی دسترسی به این پورتال‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه، باعث شده که تمام دانشگاه‌های کشور اقدام به ایجاد پورتا‌ل‌ها و سایت‌های دانشگاهی کنند. اما بسیاری از دانشگاه‌های کشور هنوز در این زمینه مشکل دارند و از یک پورتال دانشگاهی با کیفیت استفاده نمی‌کنند.

به همین علت بسیاری از دانشجویان، کارکنان، اعضای هیئت علمی و فارغ التحصیلان در دسترسی به این سایت‌ها دچار مشکل هستند و گاها مراجعه حضوری را به استفاده از پورتال ترجیح می‌دهند. اما واقعا چه مولفه‌ها و ویژگی‌هایی در ساخت و تولید این پورتال‌های بی‌کیفیت استفاده شده که باعث می‌‎شود اینقدر ناکارآمد باشند؟

اگر شما نیز به طور روزانه با این سایت‌های دانشگاهی سروکار دارید، در این مطلب همراه ما باشید تا به این سوال پاسخ بدهیم و ویژگی‌های پورتال‌های دانشگاهی موفق را مورد بررسی قرار بدهیم و یک مورد از این پورتال‌ها که دارای کیفیت بالایی است را به شما معرفی کنیم.

پورتال دانشگاهیپورتال دانشگاهی چیست

ما بارها عبارت پورتال را شنیده‌ایم ولی بسیاری از ما هنوز تعریف دقیقی از آن نداریم. به زبان ساده، پورتال یک وبسایت است که برای استفاده در یک سازمان، به صورت خاصی طراحی و تولید شده است. پورتال به پایگاه داده اطلاعات دانشگاه متصل است و کار ارائه و اصلاح اطلاعات به بازدید کنندگان و وارد کردن اطلاعات جدید برای ذخیره و نگهداری در پایگاه داده را انجام می‌دهد. بسیاری از وبسایت‌های تنها از یک قالب و چند بخش ساده برای ارائه محتوا تشکیل شده‌اند اما طراحی پورتال بسیار پیچیده‌تر از سایت‌های دیگر است. علت این امر این است که پورتال‌ها باید انتزاعی از کلیت دانشگاه را در خود داشته باشند.

به عنوان مثال دانشگاه از سمت‌ها و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. مثلا امور فرهنگی، امور آموزشی، ریاست دانشکده و غیره همگی بخش‌های مختلف یک دانشگاه هستند. بسیاری از این بخش‌ها نیز خود دارای زیرمجموعه‌های دیگر هستند. پورتال‌های دانشگاهی این ساختار و سلسله مراتب را باید رعایت کنند تا دسترسی افراد مختلف به این بخش‌ها آسان باشد.

کار پورتال دانشگاهی چیست

پورتال‌های دانشگاهی بسیاری از وظایف و فرآیند‌های داخل دانشگاه را آسان می‌کنند و یکی از ضروریات هر دانشگاهی محسوب می‌شوند. از جمله کاربردهای پورتال دانشگاهی، اطلاع رسانی، ارایه بخش‌نامه‌ها اطلاعیه‌ها و فایل‌های آموزشی است. اطلاع‌رسانی‌ها در دانشگاه هم می‌تواند بین کارکنان انجام شود و هم مسئولان دانشگاه می‌توانند از سایت دانشگاهی برای اطلاع رسانی به دانشجویان استفاده کنند. بسیاری از معاونت‌ها، واحدهای درون سازمانی، اساتید و مسئولان با مراجعه به بخش مربوط به خود در وبسایت، به فیش‌های حقوقی، لیست وظایف خود، فرم‌ها، اطلاعیه‌ها، پاداش‌های حقوقی و غیره دسترسی پیدا می‌کنند.

2 پورتال دانشگاهی و ضرورت استفاده از آن + معرفی یک پورتال دانشگاهی خوبحتی بسیاری از افرادی که دانشجو و عضوی از کارکنان دانشگاه‌ها نیستند، از این پورتال‌ها بازدید می‌کنند تا اطلاعاتی در مورد رویدادهای دانشگاه، اعضای هیئت عملی، شرایط دانشگاه و غیره به دست بیاورند. در برخی رتبه‌بندی‌های جهانی کیفیت دانشگاه‌ها، استفاده از یک پورتال دانشگاهی باکیفیت، یکی از فاکتورهای کیفیت دانشگاه است.

ضرورت استفاده از پورتال‌های دانشگاهی

تصور کنید اگر یک دانشگاه پورتال دانشگاهی نداشته باشد، چقدر فرآیند‌های اطلاع‌رسانی و انجام کارهای روزانه دشوار خواهد شد. بسیاری از دانشجویان و کارکنان باید وقت زیادی را صرف رفت و آمد و حتی در صف ایستادن کنند تا بتوانند کارهای ساده خود را انجام بدهند. امروزه عدم استفاده از پورتال دیگر کار معقولی نیست و تمامی دانشگاه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند ولی بسیاری از دانشگاه‌ها هنوز نقص‌های جدی در این زمینه دارند.

عدم کیفیت پورتال‌های دانشگاه، باعث شده که بسیاری از فرآیندهای روزانه دچار اختلال شوند. حتی بسیاری از دانشگاه‌ها برای تصحیح بخش‌های مختلف خود، اقدام به اضافه کردن پورتال‌های دیگری کرده‌اند و این عدم همسانی، جزیره‌ای بودن و عدم هماهنگی بخش‌های مختلف پورتال یک دانشگاه، باعث ایجاد مشکلات بیشتری نیز شده است.

یکی از بزرگترین این مشکلات، عدم یکسان بودن اطلاعات در بخش‌های مختلف پورتال است که مشکلات متعددی مانند ارائه اطلاعات قدیمی یا عدم ثبت درست فرآیندها را برای مراجعه کنندگان ایجاد می‌کند. ایجاد مشکلات امنیتی نیز می‌تواند یکی از نتایج استفاده از این پورتال‌ها باشد و دانشجویان باهوشِ سودجو یا هکرها می‌توانند به راحتی اطلاعات را دستکاری کنند و مشکلات بسیار بزرگی برای دانشگاه ایجاد کنند چرا که پورتال دانشگاهی به پایگاه داده تمامی اطلاعات دانشگاه (از بخش‌های مالی و حقوق‌ها گرفته تا سوابق و نمرات دانشجویان) متصل است.

پورتال‌های آماده و معایب آن‌ها

برخی از دانشگاه‌های کشور اقدام به استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده مانند لایف‌ری، دروپال، وردپرس و غیره می‌کنند. از آنجا که این سیستم‌ها برای کاربردهای مختلفی طراحی شده‌اند، بسیاری از ویژگی‌های عمومی وبسایت‌های مختلف (مانند بخش تالارهای گفتگو و نظرات و غیره) را ارائه می‌دهند که برای هیچ دانشگاهی مناسب نیست. این سیستم‌ها همچنین بخش‌های دیگری که پورتال‌های دانشگاهی به آن نیاز دارند را نیز در خود ندارند چرا که برای مصارف عمومی طراحی شده‌اند. تقریبا هیچ سیستم آماده‌ای وجود ندارد که بتوان در آن تعداد زیادی از نیازهای یک دانشگاه از جمله ارائه فایل‌های آموزشی، فیش حقوقی، و غیره را پیدا کرد.

یکی دیگر از مشکلات استفاده از این سیستم‌های آماده این است که آن‌ها ساخت کشورهای خارجی هستند و بسیاری از ملاحظات و ساختاربندی‌های دانشگا‌ه‌های داخل کشور در آن‌ها دیده نمی‌شود.

3 1 پورتال دانشگاهی و ضرورت استفاده از آن + معرفی یک پورتال دانشگاهی خوبگاهی در این حالت مسئولان دانشگاه برای رفع کمبودهای سیستم‌های آماده، اقدام به راه‌اندازی بخش‌های دیگری با یک طراحی و کدنویسی متفاوت می‌کنند که باعث ایجاد مشکل عدم یکپارچگی، ایجاد خلاهای امنیتی فاحش و مشکلات مربوط به همگام بودن اطلاعات می‌شود. در ایران دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز با انتخاب ناصحیح پورتال دانشگاهی، بسیاری از این مشکلات برای دانشگاه ایجاد شده است. سایت دانشگاه شریف یکی از وبسایت‌هایی است که جزیره‌ای بودن در آن مشاهده می‌شود و کار دانشجویان و کارکنان را گهگاه مختل می‌کند.

اختلال چند ساعتی در یک پورتال دانشگاهی که در بسیاری از دانشگاه‌های ایران به دلیل استفاده از پورتال‌های نامناسب خصوصا در زمان انتخاب واحد رایج هست، باعث ایجاد خسارات می‌شود. برخی از این خسارات می‌تواند میلیون‌ها تومان هزینه برای دانشگاه ایجاد کند و مشکلات قانونی به وجود بیاورد. بهترین کار اقدام به طراحی یک سایت دانشگاهی است که بتواند نیازهای مختلف دانشگاه را برطرف کند و بتواند پیچیدگی‌های سازمان بزرگی مانند دانشگاه با صدها کارمند و هزاران دانشجو را پاسخگو باشد.

ویژگی‌های یک پورتال دانشگاهی خوب

گفتیم که استفاده از پورتال‌های آماده چه مشکلاتی می‌تواند برای دانشگاه‌ها ایجاد کند و بهتر است که از کدنویسی اختصاصی برای پورتال استفاده کرد چرا که در این روش، تمامی نیازها قابل پیاده‌سازی است.

اختصاصی بودن

دانشگاه نهادی با ده‌ها معاونت و دانشکده و صدها کارمند در بخش‌های مختلف است. برای هر کدام از این بخش‌های باید ویژگی‌های خاصی در نظر گرفته شود تا نیاز به مراجعه حضوری را به حداقل برساند. یکی از ویژگی‌های یک پورتال دانشگاهی خوب، اختصاصی بودن برنامه نویسی آن است که باعث می‌شود هیئت علمی، کارمند بخش امور مالی، معاون دانشکده، کارمند بخش آموزش و دانشجویان به بخش‌های مختلف مربوط به خود با گزینه‌ها و میزان دسترسی‌های متفاوت، دست پیدا کنند تا امور مربوط به خود را به راحتی انجام بدهند. رایاسایت یکی از مراکزی است که پورتالی دانشگاهی را طراحی کرده که تولید متخصصین ایرانی با مدیریت اعضای هیئت علمی دانشگاه است و کاملا مبتنی بر نیاز دانشگاه‌های داخلی طراحی شده است.

یکپارچگی

گفتیم که یکی از بزرگترین اشکالات که بسیاری از دانشگاه‌‎ها با آن روبرو هستند، عدم یکپارچگی است. این مشکل حاصل عدم دوراندیشی مسئولان دانشگاه نسبت به پورتال دانشگاهی است. برخی از این مسئولان با اضافه شدن هر بخش به دانشگاه یا مشاهده نیاز و اصلاح در بخش‌های موجود، اقدام به سپردن توسعه بخش دیگری از پورتال به گروه‌های مختلف می‌کنند و در نهایت مجموعه‌ای از چندین وبسایت با تکنولوژی‌های مختلف، ویژگی‌ها، نقاط ضعف و قوت متفاوت باعث ایجاد مشکلات عدم هماهنگی و باز شدن حفره‌های امنیتی فراوان می‌شود و وبسایت دانشگاه‌های بزرگی مانند دانشگاه شریف نیز شامل این وبسایت‌های معیوب می‌شوند.

کیفیت

بسیاری از پورتال‌های دانشگاهی حین استفاده از ویژگی‌های مختلف دچار خطا می‌شوند. علت این امر عدم توجه تیم توسعه دهنده و خطاگیری است. پیش از انتخاب یک پورتال دانشگاهی برای خود، باید از کیفیت بخش‌های مختلف آن اطمینان حاصل شود.

  • اگر نیاز به پورتال یکپارچه دانشگاهی دارید از طریق لینک زیر سفارش دهید
    سفارش پورتال دانشگاهی رایاسایت

امنیت

گفتیم که بسیاری از پورتال‌های دانشگاهی مشکلات امنیتی دارند. موارد زیادی در ایران مشاهده شده که برخی دانشجویان رشته‌های کامپیوتر، اقدام به دسترسی به پایگاه داده اصلی دانشگاه کرده و اطلاعات آن مثل نمرات و سوابق دانشجو را دستکاری کرده‌اند. مسئولان دانشگاه نیز هیچوقت نمی‌توانند از این موضوع آگاه شوند. گاهی حتی دانشجویان که علاقمند به خرابکاری هستند، با استفاده از مشکلات مربوط به توسعه ناهماهنگ، اقدام به از دسترس خارج کردن پورتال دانشگاهی دانشگاه خود می‌کنند. اگر توسعه پورتال توسط یک تیم بامهارت و مسلط به امور امنیتی انجام شود، هیچکدام از این مشکلات ایجاد نخواهد شد و دانشگاه در برابر متحمل شدن میلیون‌ها تومان خسارت مالی و مشکلات قانونی ایمن است.

رعایت اصول سئو

عدم رعایت اصول اولیه سئو باعث عدم دسترسی آسان به وبسایت دانشگاه از طریق موتورهای جستجو می‌شود. رعایت اصول مربوط به سئو یکی از ضروریاتی است که باعث می‌شود که موتورهای جستجو وبسایت را به سمت صفحات اولیه جستجو ببرند.

یکی دیگر از مشکلاتی که پورتال‌های دانشگاهی با آن مواجه هستند، سرعت است. بسیاری از پورتال‌های دانشگاهی، آنقدر کند هستند که دسترسی به آن‌ها بسیار دشوار است. اگر چه مشکلات مربوط به مدیریت شبکه دانشگاه گاهی می‌تواند علت اصلی این مشکل باشد، اما یکی دیگر از مهم‌ترین علت‌های این کندی، عدم رعایت مربوط به سئو است که ناشی از کدنویسی ناصحیح است. استفاده از کدهای نامرتب و غیربهینه، باعث می‌شود که سرور درگیر اجرای این کدهای ناصحیح بشود و با سرعت کمی پاسخگوی درخواست‌های بازدیدکنندگان باشد.

4 پورتال دانشگاهی و ضرورت استفاده از آن + معرفی یک پورتال دانشگاهی خوبهمچنین استفاده از مولفه‌های گرافیکی سنگین در صفحات پورتال دانشگاهی نیز این مشکل کندی را به وجود می‌آورد. در ساعات شلوغ دسترسی به ویسایت‌ها  (مثل زمان انتخاب واحد) بسیاری از پورتال‌ها به علت عدم استفاده از اصول اولیه توسعه بهینه، دچار کندی و اختلال می‌شوند و هزاران دانشجو برای حل مشکل خود اقدام به مراجعه حضوری به بخش آموزش دانشگاه خواهند کرد و این مسئله مشکلات فراوانی برای دانشجویان و کارکنان ایجاد می‌کند.

قیمت

قیمت نیز یکی از فاکتورهایی است که مسئولان دانشگاه حین خرید یک پورتال در نظر می‌گیرند. پورتال‌های ایرانی مانند پورتال دانشگاهی رایاسایت از نظر قیمت، بسیار مناسب‌تر از نمونه‌های خارجی هستند.

  • اگر نیاز به پورتال یکپارچه دانشگاهی دارید از طریق لینک زیر سفارش دهید
    سفارش پورتال دانشگاهی رایاسایت

بخش‌های مختلف یک پورتال دانشگاهی باکیفیت

پورتال دانشگاهی رایاسایت به عنوان یک نمونه مرغوب از پورتال‌های دانشگاهی، بخش‌های مختلفی دارد که پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها است. در صفحه اصلی اطلاعات کلی و دسترسی به بخش‌های مختلف قابل مشاهده است. در این پورتال دانشگاه‌، به زیرمجموعه‌هایی به نام دانشکده تقسیم شده‌اند و این دانشکده‌ها به گروه‌های آموزشی مختلف تفکیک شده‌اند. در هر گروه‌، اطلاع رسانی‌های مربوط به گروه و آگهی‌ها و لیست اساتید در دسترس بازدید کنندگان است. اساتید نیز به عنوان عضو تعریف شده‌‌اند. هر استاد به مجموعه خاصی از گزینه‌ها و ویژگی‌ها مانند گزینه‌های مربوط به تعریف اطلاعات و سوابق پژوهشی، برنامه کلاسی هفتگی، رزومه و سایر موارد دسترسی دارد.

همچنین ستادها نیز بخش‌های مختلف به خود را دارند و کارکنان هر ستاد و بخش، عضویت‌هایی در این پورتال هستند که به فرم‌ها، اطلاعیه‌ها، شرح وظایف و موارد این چنینی تعریف شده است.

مسئول هر بخش از این ساختار، توانایی ایجاد و حذف کاربران و یا اصلاح دسترسی‌های مربوط به هر کاربر تعریف شده در این سیستم را دارد. در این پورتال دانشگاهی در عین تفکیک بخش‌های مختلف و رعایت ساختار و سلسله مراتب دانشگاه، یکپارچگی سیستم رعایت شده و مشکلات مربوط به توسعه چند وبسایت هم زمان برای دانشگاه به حداقل رسیده است. با سفارش پورتال دانشگاهی رایاسایت در بحث اطلاع رسانی کاملا بی نیاز خواهید بود. همچنین از دیگر مزیت های مهم این پورتال‌ها، سرعت و امنیت بالا و استاندارد بودن نرم افزار و رعایت اصول سئو است.

 این سامانه نیازهای مختلف مربوط به دانشگاه‌های داخل ایران را مورد توجه قرار داده است و در صورتی که علاقمند به اضافه کردن بخش‌های اضافی هستید، تیم توسعه این نرم‌‎افزار می‌تواند بدون ایجاد اختلال در کلیت سامانه، ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه کند.

5 پورتال دانشگاهی و ضرورت استفاده از آن + معرفی یک پورتال دانشگاهی خوب

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به پورتال‌های دانشگاهی انداختیم و دیدیم که یک سایت دانشگاهی باکیفیت چه ویژگی‌هایی می‌تواند داشته باشد و عدم استفاده از آن چه مشکلاتی در پی دارد. اگر شما نیز یکی از مسئولان دانشگاه هستید، بدون شک وجود یک پورتال از ضروریات برای دانشگاه شما محسوب می‌شود.

رایاسایت یکی از مراکزی است که پورتال دانشگاهی باکیفتی را ارائه کرده که نیازهای مختلف دانشگاه را برطرف می‌کند. اگر نیاز به یک پورتال یکپارچه دانشگاهی دارید، می‌توانید سفارش پورتال دانشگاهی رایاسایت را به راحتی از طریق وبسایت این مرکز انجام بدهید و از ایجاد مشکلات فراوان توسط پورتال‌های دانشگاهی بی‌کیفیت جلوگیری کنید.

  • اگر نیاز به پورتال یکپارچه دانشگاهی دارید از طریق لینک زیر سفارش دهید
    سفارش پورتال دانشگاهی رایاسایت