تولید محتوا

تولید محتوا


آشنایی با تولید محتوا و تاریخچه آن

در ابتدا شما را با چیستی تولید محتوا آشنا خواهیم کرد. اگر شما تا به حال برای ورود به جمعی یا هم صحبتی با شخص خاصی کلماتی را از قبل آماده کرده‌اید، توانسته‌اید تولید محتوا انجام دهید. بله تولید محتوا به همین سادگی است.

اما سادگی به مفهوم بالاترین رتبه نیست. برای دریافت سئو مناسب باید محتوای ارگانیک تهیه کنید. محتوایی که مطعلق به ذهن خلاق شما باشد و قبل از شما کسی از آن جملات استفاده نکرده باشد. درباره این موضوع بعدا به تفسیر صحبت خواهیم کرد.

هر شغلی یکسری راهکار و به اصطلاح فوت کوزه گری دارد که هر شخص را از مبتدی به حرفه‌ای تبدیل می‌کند. شغل تولید محتوا هم مستثنی از این امر نیست. تولید محتوا هدفمند در اثر سال‌ها کار در این زمینه به وجود می‌آید.

در رابطه با تاریخچه تولید محتوا در سایتهای گوناگون از دوره غار نشینی یاد می‌کنند. اما به عقیده بنده این موضوع به قبل از دنیا آمدن انسان برمی‌گردد. اولین لگدهایی که یک جنین به رحم می‌زند محتوایی با عنوان من زنده‌ام تولید می‌کند. ضربان قلبش و تحرک به سمت چپ و راست بانگ آزادی از قفس می‌دهد. و بعد از به دنیا آمدنش با اولین گریه‌اش ورود خودش را به خانواده تبریک می‌گوید. او با وجود کوچک بودن وجودش محتوا تولید کرده است. کمی بعدتر با گریه‌هایش می‌فهماند که اکنون گرسنه است یا بیمار. تنها موضوعی که در این باره وجود دارد این است که او برای مادر یا پرستارش محتوا ایجاد می‌کند و مخاطب دیگری ندارد. به علاوه قصد فروش یا معرفی هیچ محصولی را ندارد فقط برای زنده بودن تلاش می‌کند.

 

لزوم تولید محتوا

شاید با خود فکر کنید که اگر یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید و محصولات را با قیمت و مشخصاتش قرار دهید دیگر نیاز به محتوا نباشد. شاید در نگاه اول شما درست بگویید اما به فردی فکر کنید که وارد یک نمایشگاه می‌شود. تصور کنید او قصد خرید یک دوربین عکاسی دارد. یک به یک غرفه‌ها را سرک می‌کشد. از یکی از فروشندگان می‌پرسد قیمت این دوربین چقدر است؟

فروشنده به کاری مشغول است (احتمالا در موبایلش به چت یا بازی سرگرم است) نگاهی به خریدار می‌کند و می‌گوید قیمت هر محصول بر رویش درج شده. مطمئن هستم خریدار یک نگاه خیلی سریع به دوربین می‌اندازد و از محیط دور می‌شود. کمی آن دورتر غرفه‌ایی را می‌بیند که فروشنده با روی گشاده ایستاده. طبعا جلوتر می‌رود و نگاهی به کالاهای دیجیتالی می‌اندازد و قیمت دوربین را جویا می‌شود. حالا فروشنده شروع به قیمت دادن و تعریف کردن از دوربین می‌کند و نمونه‌های مشابهش را می‌آورد. با خریدار وارد چالش می‌شود که صحیح‌ترین خرید کدام خواهد بود؟  طبق تحقیقات به دست آمده در 98 درصد موارد از فروشنده دوم خرید می‌شود.

دقیقا در اینجا بستر اینترنت نقش همان نمایشگاه را دارد و هر یک از فروشگاه‌های اینترنتی یک غرفه محسوب می‌شوند. انتخاب اینکه شما مثل کدامیک باشد به عهده خودتان است.

اگر قرار باشد مثل فروشنده دوم هوشمندانه رفتار کنید باید محتوای هدفمند که دقیقا محصولتان را تشریح کند تولید کنید. توصیه می‌کنم این امر را به افراد مجرب بسپارید چراکه آینده فروشگاه شما را رغم می‌زند.

 

مشخصات یک محتوای خوب و درآمد زا

محتوای هر محصول باید به وضوح و صریح بیان‌گر تمام ویژگی‌های هر محصول باشد.

مثلا اگر محصول گوشی تلفن همراه دارید و می‌خواهید آن را در فروشگاهتان به فروش بگذارید باید موارد زیر را حتما در آن در نظر بگیرید:

یک مقدمه جذاب از برند تولید کننده بیان کنید. تصویر لوگوی برند را کمی پایین‌تر از متن اولیه قرار دهید.

حالا وقت آن رسید که تمامی ویژگی‌های محصول را بدون بزرگنمایی مطرح نمایید. جمله بندی جذاب و روان با جملات کوتاه به نگه داشتن کاربر برای خواندن ادامه مطالب کمک شایانی می‌کند. نکته حائز اهمیت این است که برخی ویژگی‌های متمایز را به گونه‌ایی در کنار ویژگی‌های عادی قرار دهید که کاربر حس یک نواختی در مطالب نداشته باشد. برای هر ویژگی بهتر است یک تصویر تهیه کنید.

رنگ بندی، خصوصیات بارز، عموم خریداران، رنج سنی خریداران و اقلام همراه گوشی تلفن را با شفافیت تمام بیان کنید.

محتوای شما تکمیل شده است. برای ادامه کار باید به دسته بندی، سئو، برچسب، توضیحات مختصر و سایر المانهای هر محصول رسیدگی کنید تا توضیحات تکمیل شود.

داشتن دایره لغات وسیع در ایجاد محتوایی که کاربر را جذب کند بسیار موثر است. استفاده به جا از کلماتی چون ” توجه، نکته مهم، مژده، بهتر است بدانید و …” برای همراهی کاربر تا انتهای متن تاثیر بسزایی دارد. دقیقا جایی که احساس می‌کنید کاربر ممکن است خسته شود و سایت را ترک نماید یکی از کلمات فوق و در ادامه یک موضوع مهم را بیان کنید تا به خواندن ادامه دهد.

نکته مهم:

هر محتوا بسته به مخاطبانش باید نحوه نگارش خاصی داشته باشد. توجه کنید که قلم در دستان شماست اما نوع نگارش را مخاطبتان تعیین می‌کند.

اگر شما مطابق با استاندارهای تولید محتوا یک متن عالی تهیه کنید و برای محصولتان درج نمایید می‌توانید نظر کاربران زیادی را به سمت فروشگاه اینترنتی خود جلب کنید.

کمی پیش‌تر در اواخر دهه هفتاد برای جذب مشتری فردی جلوی درب مغازه با صدای بم و بلندی دستانش را محکم به هم می‌کوبید و می‌گفت:” بیا این ور بازار ” وقتی میدید چند نفری نگاهشان به سمتش کشیده شده شروع به بیان کالاهایی میکرد که در مغازه‌ داشت. اکنون هم محتواست که محصولتان را فریاد می‌زند وتبلیغ می‌کند.

اگر شما انقدر باهوش باشید که با شناسایی مخاطبان محتوا ایجاد کنید و کاربر را به خرید یک محصول وادار کنید، در حقیقت بازاریابی محتوا انجام داده‌اید. بازاریابی پیشرفته و هنرمندانه که قلم یا بهتر است بگویم کلیدهای لپ‌تاپ آن را ایجاد می‌کند.

یک محتوا وقتی حرفه‌ای تولید شود شما را به درامد چند صد میلیونی می‌رساند. اگر فروشنده هستید یا برای معرفی شرکت یا شغل خود می‌خواهید محتوا ایجاد کنید باید تمامی نکات بیان شده در بالا را جدی بگیرید تا حقیقت نهفته در کلمات را باور کنید. این کلمات هستند که تمام بستر اینترنت را ساخته‌اند پس هر کس بتواند بهترین عبارات را به کار ببرد سایر رقبا را از میدان به در خواهد کرد. تاثیر متن‌های نوشته شد از صدا و فیلم بیشتر است. نوشته‌ای منحصر به فرد می‌تواند پله‌های ترقی شما به سمت درامد چند صد میلیونی را فراهم سازد.

بیش از حد در مورد یک موضوع صحبت نکنید چون کمتر کسی تا انتها مطالب را می‌خواند. پس کوتاه، محکم، شوخ، جذاب و گاهی با چالش کاربر مطلب بنویسید.

 

جایگاه تولید محتوا در افزایش فروش

کمی پیش‌تر مثال نمایشگاه و دو فرشنده را بیان کردیم. کاملا پیداست که هرچه یک فروشگاه اینترنتی محصولاتش را با دقت و وسواس بیشتری قرار دهد مخاطبان بیشتری خواهد داشت.

برای اثبات این موضوع دو محصول یکسان را (از همه لحاظ) در فروشگاهتان قرار دهید. در قست توضیحات محصول اول هیچ چیز ننویسید. ولی محصول دوم را با شیوه‌های نگارش تولید محتوا توضیحات تکمیلی قرار دهید. خودتان خواهید دید حتی در یک فروشگاه دو محصول یکسان به چه شکل خریداری می‌شود. چه رسد که در دنیایی به وسعت اینترنت با رقبایی که از ستارگان آسمان کمی کمتر هستند. شما می‌توانید یک فروشگاه برجسته مثل دیجیکالا بایشید اما با رعایت اصولی بازاریابی محتوا که د رنهایت منجر می‌شود به افزایش درامد وبسایت.

برای هر فروشگاهی نوع کالا اولین قدم برای شروع خرید است. و در گام دوم که از لحاظ اهمیت در سطح بالایی است نوع توصیفات (تولید محتوا هدفمند) است.

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید راز موفقیت تجار بزرگ چیست؟؟

پاسخ به این سوال فقط یک کلمه است بازریابی صحیح و هدفمند.

اگر شما بتوانید برای تمام محصولات خود محتواهای فوق‌العاده تعیین کنید در ادامه راه با افزایش درامد وب سایت مواجه خواهید شد که هدف هر فروشگاهی است.

در یک فروشگاه اینترنتی شما وجود خارجی ندارید که خریدار را مجاب به خرید کنید. پس به جای حضور خودتان کلامتان را جایگزین کنید. این کلام با عبارتهای محترمانه و صریح محصول را تشریح می‌کنند و کاربر را هوشمندانه به سمت افزودن به سبد خرید و در نهایت پرداخت هدایت می‌کند.

در یک کلام: شما به جای فروشنده، باید از محتوا استفاده کنید. هیچ کالایی در دنیای واقعی بدون فروشنده آمار فروش خوبی ندارد. همچنین هیچ کالایی در دنیای مجازی بدون محتوا آمار فروش خوبی ندارد.

 

جایگاه تولید محتوا در سئو

در هر میدانی رقبایی وجود دارند و داورانی حاضر در صحنه هستند که به هر کدام امتیاز و رتبه می‌دهند. معیار هر کدام از داوران ممکن از در بخشی متفاوت باشد اما ماهیت و ذات یکسان دارند.

میدان رقابتی اینترنت بستر رقابت بین فروشگاه‌های مختلفی را فراهم کرده است. این رقبا با تمام وجود تلاش می‌کنند که پرچم‌دار میدان شوند. و در جستجو گوگل برای یک محصول خاص رتبه “ یک”  را به دست آورند. در این عرصه داورانی چون گوگل و الکسا حاضر در میدان هستند.

البته این موضوع بر کسی پوشید نیست که اولین سایت‌هایی که در هر بار جستجو بالا می‌آیند بیشترین شانس خرید را دارند. هر کاربر با سرچ کالا مورد نظرش چند سایت اول را بررسی می‌کند و اگر قصد خرید دارد از همان چندتای اول خرید می‌کند. تقریبا در تمام جستجوها اولین سایتی که بالا می‌آید کلیک می‌شود. این آرزوی هر فروشگاه اینترنتی است برای رسیدن به این آرزو نیاز به تولید محتوا هدفمند و اصولی دارید. طوریکه کاربر خسته نشود و مشخصات را مطالعه کند و در نهایت مجاب به خرید شود. اگر از سر بی حوصلگی محتوا ایجاد شود و فقط چند جمله کوتاه و بی تاثیر نوشته شود ابدا کاربر تمایل به خرید پیدا نمی‌کند چراکه فروشنده (محتوا) نتوانسته نقش اطلاع رسانی خود را به خوبی انجام دهد.

محتوا یونیک و هدفمند

تمامی کارشناسان تولید محتوا معتقدند که کار را باید به حرفه‌ای‌ها سپرد. برای ایجاد یک محتوای خوب راهکارهای بسیاری وجود دارد. مثلا اینکه باید یونیک باشد. همیشه یک محتوا با متن مناسب و گرافیک تصویری خوب نمیتواند نشاندهند یک کار عالی باشد. اگر محتوای شما کپی باشد امتیازهای گوگل را از دست می‌دهید. برای یونیک بودن محتوا ابزراهای زیادی وجود دارند که به صورت رایگان این کار را انجام  می‌دهند. اگر متنی را قرار شد از سایتی کپی کنید حتما با ذکر منبع باید باشد.

یک تولید کننده محتوا باید متن و تصاویر را به گونه‌ایی شکیل کنار هم قرار دهد که چشم هر بیننده را در اولین بازدید سایت به خود جلب کند. اگر کاربر پس از اولین ورودش سایت را به سرعت ترک نکند امتیازهای بالایی در الکسا و گوگل دریافت می‌کند که منجر به افزایش سئو سایت می‌شود.

وقتی کراول (لغزنده) های گوگل وارد سایتتان شود اگر به سایت بی محتوایی برسد امتیاز بسیار پایینی دریافت خواهید کرد و در صفحه اول ظاهر نخواهید شد. بلکه صفحات دو رقمی گوگل انتظار شما را می‌کشند.

در یک محتوا مناسب باید از کلمات کلیدی به تعداد و دفعات مناسب استفاد شود تا رنک محتوا سئو شده را دریافت کند.

هرچقدر محصولات شما قیمت خوبی داشته باشند و یا محصولاتی باشند که بیشترین مخاطب کشورتان را به خود اختصاص می‌دهند وقتی محتوا نداشته باشند در جستجوی گوگل رتبه خوبی ندارد پس در صفحه اول نخواهید آمد. در نتیجه رقبای صفحه اول و لینکهای اولیه که سئوی مناسبی دارند، شانس خرید بالایی خواهند داشت.

فراموش نشود که متن نیاید به صورت یکپارچه درون ریزی گردد. حتما از عنوان و زیر عنوان استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید یک فروشگاه اینترنتی درجه یک داشته باشید …

اگر می‌خواهید جزء فروشندگان برتر اینترنتی شوید …

اگر می‌خواهید به افزایش درامد وب سایت برسید ….

اگر می‌خواهید رقبای خود را در فروش محصولتان شکست دهید…

اگر می‌خواهید در اولین صفحات جستجو گوگل نام فروشگاهتان ظاهر شود…

اگر به کسب درامد چند صد میلیونی در بستر اینترنت فکر می‌کنید ….

اگر نمی‌خواهید برای افزایش شعبه فروشگاهتان اجاره مغازه پرداخت کنید و قصد دارید اینترنتی شعبه اضافه کنید…

تمامی خواسته‌های شما با بازاریابی محتوا براوره می‌شود. شما می‌توانید با تولید محتوا هدفمند به افزایش درامد سایت برسید.

تیم حرفه‌ایی ما آماده است تا در هر ساعت از شبانه روز به شما عزیزان در این زمینه خدمت رسانی کند.

تیم ما متشکل از کارشناسان تولید محتوا و مسلط به سئو است که با تولید محتوا یونیک شما را به صفحه اول گوگل پاس خواهد داد.

مهندسان تیم ما آشنا با تمامی الگوریتم‌های سئو هستند. با ابزارهایی که در اختیار داریم محتوایی یونیک ارائه خواهیم داد.

 

تولید محتوا

افزایش درامد سایتبازاریابی محتواتولید محتواتولید محتوا هدفمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *