سفارش طراحی سایت دروپال

طراحی سایت دروپالاهمیت کسب و کارهای آنلاین بر هیچکس پوشیده نیست. تصور اینکه کسب و کاری در بازار آنلاین حضور نداشته باشد و بخواهد برای بقای خود با رقبای قدرتمندش بجنگد، بسیار دور از ذهن است. بنابراین اگر تا امروز از گسترش خدمات و محصولات خود به بازار مجازی غفلت کرده اید بهتر است بیش از این فرصت را از دست نداده و فاصله خود با رقبایتان را جبران کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی سیستم مدیریت محتوای محبوب، قدرتمند، حرفه ای و با سابقه‌ی دروپال بپردازیم. ابتدا به این پرسش پاسخ خواهیم داد که دروپال چیست، سپس به طور مفصل مزایا و نقاط قوت طراحی سایت دروپال را تجزیه و تحلیل می کنیم. با ما همراه باشید.
امروزه CMS ها و Framework های زیادی در حوزه وب تولید شده که در کنار یکدیگر به قدرت‌نمایی و رقابتی سنگین پرداخته اند. CMS یا سیستم مدیریت محتوا یک نرم افزار تحت وب آماده برای مدیریت وبسایت است. دروپال (Drupal)، وردپرس (WordPress) و جوملا (Joomla) از جمله محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای فعلی هستند.

دروپال چیست

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و رایگان است که به زبان PHP نوشته و تحت مجوز GNU منتشر شده است. بنابراین هر سروری که از زبان PHP پشتیبانی کند را می توان به عنوان میزبان دروپال انتخاب نمود. در تایید قدمت و اصالت دروپال همین بس که نسخه اولیه آن در سال 2001 منتشر شد. بله! چیزی حدود 19 سال از عمر این هسته‌ی قدرتمند می گذرد. در طی این دو دهه، طیف وسیعی از کسب و کارها، توسعه دهنده ها و برنامه نویس ها برای طراحی وبسایت دروپال را انتخاب کرده اند.

طراحی سایت توسط سیستم مدیریت محتوای دروپالشاید مهمترین مزیت دروپال را بتوان Open Source یا همان متن باز بودنش دانست که باعث شده در طی این چند سال، هزاران توسعه دهنده و برنامه نویس در کنار تیم اصلی سازنده‌ی دروپال و در قالب جامعه‌ی دروپال، در روند توسعه و رفع ایرادات آن مشارکت داشته و به نحوی دِین خود را به این سیستم مدیریت محتوای قدرتمند، ایمن و اصیل ادا کرده باشند.

سیستم مدیریت محتوای متن بازقرن 21 را می‌توان به نوعی قرن متن بازها نامید! اقبال مردم به نرم افزارهای متن باز به حدی در حال گسترش است که شرکت های معتبر نرم افزاری نیز شرط بقای خود را در همراه شدن خود با این جریان می دانند. اینجاست که غول مایکروسافت هم تصمیم می گیرد برخی از پروژه های خود را متن باز منتشر کند تا از قافله‌ی متن بازها و رقبایش مانند لینوکس عقب نماند.
نرم افزارهای متن باز به دلیل مشارکت گسترده برنامه نویس ها در روند توسعه، طراحی و عیب یابی، در سطح بالاتری از امنیت و پایداری قرار دارند. به علاوه این متن باز بودن خود عاملی برای کاهش هزینه هاست. به عنوان مثال تفاوت هزینه در طراحی سایت با یک سیستم مدیریت محتوای انحصاری و کد شده در مقابل طراحی سایت دروپال بسیار بسیار زیاد بوده و به چندین برابر می رسد. در یک نرم افزار یا سیستم مدیریت محتوای کد شده شما صرفا متکی به سازنده اصلی آن هستید و برای توسعه و تامین امنیت آن هر هزینه ای که اعلام کند را باید پرداخت کنید. همچنین در صورت بروز یک ایراد امنیتی یا به اصطلاح یک باگ، راهی ندارید جز آنکه منتظر بمانید تیم یا شرکت سازنده‌ی آن، وصله‌ی امنیتی را منتشر کند و در طی این مدت از دست شما هیچ کاری بر نمی آید!
بیشتر از این وارد جزئیات نشده و بهتر است به اصل موضوع یعنی مزایای طراحی وبسایت دروپال بپردازیم. با ما همراه باشید.

مزایای طراحی سایت دروپال

قطعا هیچ نرم افزار یا سیستم مدیریت محتوا را نمی توان به طور مطلق بهترین گزینه نامید. همانطور که در دنیای خارج از نرم افزار نیز همین اصل صدق می کند. به طور مثال در صنعت اتوموبیل سازی نمی توان ادعا کرد برند X بهترین خودرو را تولید می کند زیرا هر برند طرفداران خاص خود را داشته و علاوه بر آن هر کدام کاربردهای خود را دارد.
در اینجا هم قصد داریم مزایای طراحی وبسایت دروپال را بررسی کنیم و ببینیم چه قابلیت هایی داشته و این قابلیت ها و امکانات بیشتر مناسب کدام دسته از وبسایت ها است.

فراگیر بودن

جامعه وسیع توسعه دهندگان دروپالهمانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، دروپال محدود به تیم توسعه دهنده خود نبوده و شامل یک جامعه‌ی بزرگ از توسعه دهندگان و برنامه نویسان تحت وب است که همواره در توسعه، بهبود و رفع ایرادات هسته‌ی دروپال، تیم اصلی را همراهی می کنند. جامعه دروپال در حال حاضر چیزی حدود 1.39 میلیون عضو دارد! با درک این عدد بزرگ دیگر جایی برای صحبت بیشتر در خصوص فراگیر بودن دروپال باقی نمی ماند و این حجم از گستردگی توسعه دهندگان، خود گویای همه چیز است. لازم به ذکر است که بر اساس اطلاعات منتشر شده حداقل 2.3 درصد از وبسایت های دنیا با دروپال طراحی و راه اندازی شده اند. از یک وبسایت معمولی و وبلاگی گرفته تا وبسایت های بزرگ دانشگاهی، فروشگاهی، شرکتی و حتی دولتی!

هزینه‌ی کم

طراحی سایت دروپال به دلیل رایگان بودن هسته آن نسبت به نمونه های مشابه که برای هسته هم باید هزینه ای پرداخت کرد، به مراتب ارزانتر تمام می شود. اگر در حوزه کاری خود نیاز به راه اندازی یک وبسایت دارید تا از این طریق به مشتریان سرویس داده و یا برند خودتان را در سطح جهانی معرفی کنید، شما فقط برای طراحی وبسایت دروپال هزینه می پردازید نه خرید هسته‌ی نرم افزاری آن.

طراحی وبسایت دروپال ارزانبا توجه به اینکه توسعه‌ی هسته سیستم مدیریت محتوا و پشتیبانی آن بسیار وقتگیر و هزینه بر است بنابراین بیشترین هزینه هم صرف این قسمت از راه اندازی یک وبسایت می شود که در صورت انتخاب یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و متن باز مانند دروپال، هزینه نهایی پروژه تا چندین برابر کاهش پیدا می کند.

امنیت بالا

البته که هیچگاه امنیت 100 درصدی نبوده و اصرار بر امنیت کامل و غیر قابل نفوذ بودن یک نرم افزار، چه تحت وب و چه غیر آن، صرفا شعاری بیش نیست. با اینحال منطق حکم می کند در بین چند گزینه، از بین خوب و خوب تر، خوب تر را انتخاب کنیم!
حالا شما دو سیستم مدیریت محتوا را در نظر بگیرید. مورد اول، توسعه‌ی آن انحصاری و در اختیار یک تیم محدود چند نفره بوده و سورس کد آن نیز برای عموم منتشر نمی شود. مورد دوم سیستمی مانند دروپال که توسعه و عیب یابی آن محدود به تیم اصلی نبوده و صدها هزار نفر در این فرایند دخیل اند. به نظر شما کدام گزینه از امنیت بالاتری برخوردار خواهد بود؟

امنیت CMSقطعا مورد دوم گزینه صحیح است. در یک نرم افزار رایگان و متن باز، هر برنامه نویس در هرجای دنیا می تواند ایرادات و حفره های آن را پیدا کرده و به تیم توسعه دهنده و جامعه‌ی آن گزارش دهد. یا اینکه خودش دست به کار شده و یک وصله امنیتی تهیه و منتشر کند. بنابراین با طراحی سایت دروپال خیالتان تا حد زیادی از حیث امنیت راحت خواهد بود که حتی در صورت کشف یک باگ یا حفره امنیتی، به سرعت می توانید شخصا و یا به کمک پشتیبان وبسایت خود نسبت به رفع آن اقدام نمائید.
توجه شما را به این نکته جلب می کنم که وبسایت پلیس فتای ایران توسط دروپال راه اندازی شده است.

توسعه، گسترش و شخصی سازی سریع

سیستم مدیریت محتوای دروپال از توسعه‌ی ماژولار پشتیبانی می کند. این قابلیت مشابه استفاده از افزونه یا Plugin در وردپرس است. در واقع هردو نقش مشابهی دارند و تفاوت فقط در نامگذاری آنهاست. البته در ایران ماژول های دروپال هم ممکن است با نام افزونه شناخته شوند.

ماژول‌های دروپالمزیت سیستم ماژولار در این است که برای توسعه و گسترش امکانات یک هسته نرم افزاری نیاز به دستکاری و ویرایش کدهای اصلی هسته نیست بلکه صرفا با افزودن یک برنامه‌ی کوچک جانبی به هسته این کار صورت می پذیرد. این قابلیت باعث شده تا اضافه کردن یا حذف امکانات در یک وبسایت دروپالی بسیار ساده، سریع و کم هزینه انجام شود. در حال حاضر چیزی حدود 44000 ماژول برای دروپال منتشر شده که عدد بسیار بالایی است. این یعنی تقریبا هر قابلیتی که برای پیاده سازی در طراحی وبسایت دروپال نیاز داشته باشیم قبلا توسط یک توسعه دهنده تهیه شده و فقط باید آنرا به هسته‌ی دروپال اضافه کنیم. بدون نیاز به نوشتن حتی یک خط کد!

سئو، سئو و باز هم سئو!

یک ضرب المثل جالب هست که می‌گوید اگر در صفحه دوم گوگل جنازه‌ای دفن شود کسی آنرا نخواهد دید! یعنی احتمال اینکه کاربران در جستجوهای خود به نتایج موجود در صفحات دوم و به بعد اهمیت دهند، بسیار ضعیف است. سئو به مجموعه قواعد و پارامترهایی گفته می شود که با رعایت و اعمال آنها در وبسایت، گوگل توجه ویژه ای به محتوای وبسایت ما خواهد داشت که در نتیجه باعث افزایش رتبه و احتمالا حضور ما در صفحه اول نتایج جستجو خواهد بود.

سئوی سایت دروپالبنابراین وبسایتی که سئو نشده را می توان سایتی تلقی کرد که اصلا وجود خارجی ندارد! خوشبختانه در این آیتم هم دروپال برگ برنده را در دست دارد. سیستم مدیریت محتوای دروپال بر مبنای آخرین پارامترهای سئو توسعه و بروزرسانی می‌شود. سرعت لود وبسایت و ساختار آدرس مطالب از جمله مهمترین آیتم های سئو هستند که باید در هسته یک وبسایت به آن توجه شده باشد. لذا چنانچه طراحی سایت دروپال را انتخاب کرده باشید قطعا یک قدم از بقیه جلو هستید و تمرکز شما در سئو بر روی تولید محتوای مناسب متمرکز خواهد بود و از بابت پارامترهای اولیه باید خیالتان آسوده باشد. یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و به تولید محتوای غنی بپردازید.
اگر بخواهیم به تمام ویژگی‌ها و نقات قوت دروپال بپردازیم احتمالا این مقاله پایانی نخواهد داشت. بنابراین به ذکر موارد کلیدی و شاخص آن بسنده می کنیم.

دروپال برای طراحی چه وبسایت هایی مناسب است؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد هسته دروپال و نحوه گسترش امکانات آن دادیم، احتمالا خودتان به جواب این سوال رسیده اید. دروپال محدودیتی در نوع و کاربرد وبسایت ندارد. اگر به یک وبلاگ شخصی نیاز دارید، دروپال تمامی امکانات لازم برای مدیریت یک وبلاگ را در اختیارتان قرار می دهد.
اگر قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین دارید، بهترین انتخاب پیش روی شماست! تمامی قابلیت ها و امکانات مورد نیاز برای طراحی وبسایت دروپال فروشگاهی از قبل تهیه شده. از ماژول های درگاه پرداخت آنلاین ایرانی (مانند بانک ملت، ملی، صادرات، سامان، پاسارگاد و…) و خارجی (مانند PayPal، AMEX، MasterCard، VISA و…) گرفته تا امکانات ثبت سفارش، صدور فاکتور مشتری، مدیریت موجودی انبار، ثبت نام کاربر و هرآنچه که قبلا در یک وبسایت فروشگاهی معتبر دیده اید.
برای وبسایت های شرکتی و محتوایی نیز دروپال یک انتخاب مطمئن و بی نقص است. اگر کارگزار بیمه هستید و نیاز به دریافت اطلاعات مشتریان خود دارید یا در حوزه‌ی تولید محصولات فعالیت می کنید و برای بازاریابی نیاز به یک کاتالوگ آنلاین، سبک و در عین حال مشتری پسند دارید، دروپال اگر تنها انتخاب نباشد، قطعا یکی از بهترین انتخاب هاست. در سایر موضوعات مانند رزرو هتل و اتاق، آموزش مجازی، آزمون های مجازی و آنلاین، راه اندازی وب سرویس برای اپلیکیشن های موبایلی، ساخت شبکه اجتماعی، سامانه ارتباط با مشتریان و ده ها حوزه‌ی دیگر، دروپال می تواند عهده دار پروژه شما باشد.
ضمن اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از وبسایت های سازمانی و ارگان های دولتی، چه داخل ایران و چه در سطح دنیا نیز از هسته‌ی قدرتمند دروپال و ماژول های مناسب با نیاز خود بهره می برند. اینکه پلیس فتای ایران، وزارت دفاع یا دانشگاه آکسفورد آمریکا دروپال را انتخاب کرده اند مسلما نمی تواند اتفاقی و بدون بررسی آیتم های مختلف از جمله سطح امنیت آن باشد.
برای دروپال مهم نیست وبسایت شما یک وبلاگ سبک و گمنام است یا یک فروشگاه بزرگ با چند هزار محصول و چند هزار بازدید روزانه! این CMS با هسته قدرتمند و بهینه خود به خوبی از پس مدیریت همه وبسایت ها بر می آید و ذهن مدیر وبسایت را درگیر مسائل متفرقه و حواشی آن نمی کند.

طراحی وبسایت دروپال خود را به ما بسپارید

قدم دوم بعد از انتخاب یک هسته قدرتمند برای راه اندازی وبسایت، پیاده سازی یک طرح و دیزاین بروز و استاندارد است تا بتوانیم مخاطب را به سرعت جذب کسب و کار خودمان کنیم. حتی اگر از قدرتمندترین سیستم مدیریت محتوا هم استفاده کنید ولی ظاهر وبسایت از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد قطعا پروژه شما با شکست مواجه خواهد شد. محیط وبسایت در عین کامل و جامع بودن باید با رعایت اصل سادگی طراحی شود. یک صفحه شلوغ و به هم ریخته نمی تواند ذهن مخاطب را به سمت هدف شما هدایت کند و کاربر درگیر زیر و رو کردن وبسایت برای رسیدن به هدف و نیازش خواهد شد. البته اگر از وبسایت خارج نشده باشد!

طراحی سایتبا توجه به فراگیر شدن ابزارهای قابل حمل مانند موبایل و تبلت، بخش عمده ای از افراد از مرورگرهای موبایلی برای جستجو و مرور وبسایت ها استفاده می کنند. بنابراین چنانچه وبسایت شما بر اساس استانداردهای روز مرورگرهای وب طراحی نشده باشد و قابلیت واکنشگرایی (Responsive) را پشتیبانی نکند، درصد بالایی از فروش خود را بخاطر عدم تعامل مناسب با کاربران موبایلی از دست خواهید داد. امروز اگر وبسایت شما Mobile Friendly نباشد، فقط وقت و هزینه خود را هدر داده اید و قطعا نتیجه مطلوب را کسب نخواهید کرد.
اگر به دنبال معرفی برند خود در اینترنت هستید و یا قصد دارید فروش محصولات را در بستر آنلاین ساماندهی کنید، آن را به ما بسپارید. شرکت/گروه ….. با بیش از … سال تجربه در طراحی سایت دروپال و ارائه خدمات پشتیبانی، یار و همراه خوبی برای کسب و کار شما در رسیدن به قله های موفقیت خواهد بود.