بازاریابی اینترنتی

به هر فعالیتی که موجب جذب مشتری جدید و همچنین حفظ مشتری فعلی گردد بازاریابی گفته می شود. در صورتی که این فعالیت ها به صورت آنلاین و در بستر شبکه جهانی اینترنت صورت گیرد آن را بازاریابی اینترنتی می نامند. تعریف ساده آن، ارتباط با مشتریان از طریق ابزارهای آنلاین است. بازاریابی اینترنتی زیرمجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ بشمار می رود که امروزه سرمایه گذاری وسیعی در این حوزه از سوی کسب و کارها صورت می گیرد.

بازاریابی اینترنتی

تیم رایا سایت با ارائه خدمات تخصصی در حوزه بازاریابی اینترنتی شامل تبلیغات اینترنتی (تبلیغات بنری یا کلیکی، شبکه های اجتماعی، تولید محتوای تبلیغاتی)، سئوی وبسایت، ایمیل مارکتینگ و سایر خدمات مربوطه، مسیر را برای رشد کسب و کار و افزایش فروش وبسایت شما فراهم می کند.
در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با مفاهیم و آیتم های بازاریابی اینترنتی آشنا کنیم.

اهمیت بازاریابی اینترنتی

گسترش و نفوذ ابزارمتصل به شبکه اینترنت بر هیچکس پوشیده نیست. در دورافتاده ترین روستاها هم می توان نشانه هایی از اینترنت و تلفن های همراه هوشمند را دید. مهمتر آنکه هر روز بر گستردگی جمعیت استفاده کننده از ابزارهای آنلاین افزوده می شود.
در حال حاضر اقشار مختلف فارغ از جنسیت، سن، سطح سواد و محل سکونت، بخش زیادی از امورات خود را از طریق ابزارهای آنلاین و در بستر اینترنت انجام می دهند. از یک کشاورز روستایی که برای افزایش بازدهی زمین خود به دنبال مقالات کشاورزی می گردد تا یک استاد دانشگاه که از طریق شبکه های اجتماعی و وب سایت خود با دانشجویانش در ارتباط است.
بنابراین بازاریابی اینترنتی را می توان کم ریسک ترین و درعین حال پر بازده ترین روش بازاریابی فعلی دانست. در هر زمینه ای که فعالیت تجاری دارید و به دنبال فروش محصولات و خدمات خود هستید، با توجه به متنوع بودن مخاطبین آنلاین، شانس زیادی برای رسیدن به هدف و برقراری ارتباط با مشتری نهایی را خواهید داشت.
کافیست نحوه‌ی بازاریابی و انتخاب تکنیک مناسب در اولویت تبلیغات اینترنتی قرار گیرد که تیم بازاریابی اینترنتی رایا سایت در این مسیر با شما همراه خواهد بود. با سپردن تبلیغات اینترنتی خود به رایا سایت، بیشترین بازدهی را نسبت به هزینه‌ی صرف شده کسب خواهید کرد. یک معامله‌ی برد-برد!
در ادامه به طور مختصر توضیحاتی در خصوص شیوه های مختلف بازاریابی اینترنتی و راههای افزایش فروش وبسایت ارائه می دهیم.

ارکان بازاریابی اینترنتی

مشابه بازاریابی سنتی، در بازاریابی اینترنتی نیز شیوه ها و آیتم های متعددی در اختیار کسب و کارهای آنلاین قرار دارد که لازم است با توجه به نوع محصول یا خدمت و همچنین جامعه‌ی هدف تبلیغات، مناسب ترین روش یا روش ها انتخاب گردد تا برگشت سرمایه و همچنین کسب سود به بالاترین حد ممکن برسد. انجام بازاریابی بدون مهارت و تجربه می تواند به هدر رفت سرمایه و وقت و در نهایت به شکست کسب و کار منجر شود. بنابراین لازم است بازاریابی با پشتیبانی و مشاوره مستقیم تیم های با تجربه و متخصص صورت پذیرد تا از بروز اشتباهات و وارد آمدن خسارات مالی به کسب و کار جلوگیری شود.
در این قسمت به معرفی مهمترین آیتم های بازاریابی آنلاین می پردازیم.

تبلیغات کلیکی

انجام تبلیغات در قالب بنر و یا لینک های متنی از قدیمی ترین شیوه های تبلیغات اینترنتی به شمار می رود. زمانی که روش های نوینی مانند سئو و شبکه های اجتماعی هنوز پا به عرصه دنیای وب نگذاشته بود، بخش اعظم تبلیغات اینترنتی در نمایش بنرها و لینک های تبلیغاتی در وب سایت ها خلاصه می شد. البته هنوز هم این روش جزء پرکاربردترین شیوه های تبلیغاتی آنلاین به شمار می رود. امروزه بنرها و لینک های تبلیغاتی به جزئی جدا نشدنی از وب سایت های محتوایی مانند خبرگزاری ها، مجلات با موضوعات مختلف و وبلاگ ها تبدیل شده و به این ترتیب به عنوان واسطه ای میان کسب و کار تبلیغ دهنده و مشتری نهایی که همان بازدید کننده این وب سایت ها هستند ایفای نقش می کنند.

تبلیغات کلیکی

چنانچه تبلیغات کلیکی با رعایت اصول و بر اساس تجربه صورت گیرد، بازده مناسبی را برای کسب و کار داشته و موجب افزایش فروش وبسایت شما خواهد شد. موضوع وبسایت نمایش دهنده بنر تبلیغاتی، محتوا و نحوه طراحی بنر، محل قرار گیری آن در وبسایت و حتی زمان نمایش آن از جمله عواملی هستند که در افزایش یا کاهش ترافیک ارسالی به سمت وبسایت شما تاثیر بسزایی داشته و عدم رعایت این آیتم ها باعث اتلاف هزینه کمپین تبلیغاتی شما خواهد شد.

تولید محتوای تبلیغاتی

درست مانند بازاریابی سنتی، در بازاریابی اینترنتی نیز اعتماد سازی مشتری مهم ترین اولویت بشمار می رود. صرف نمایش نام، تصویر و قیمت محصولات موجب ایجاد انگیزه در مشتری نخواهد شد و احتمالا پس از چند لحظه وبسایت شما را بدون ثبت سفارش ترک خواهد کرد.

بنابراین لازم است تا در قالب یک محتوای کامل و غنی به بیان نقاط قوت محصول خود پرداخته و اصطلاحا آن را پرزنت کنید. منظور از محتوا هم صرفا متن نیست. محتوا می تواند شامل متن، تصویر، ویدئو، اینفوگرافیک، جدول و یا ترکیبی از اینها باشد. کاربر باید بتواند اطلاعات کاملی از محصول شما را کسب کند تا در نهایت به مشتری محصول یا خدمت شما تبدیل شود.
تولید محتوای تبلیغاتی مناسب نیاز به مهارت و تجربه کافی در زمینه تولید محتوا دارد که با سپردن آن به تیم ها و آژانس های تبلیغاتی معتبر و متخصص، بهترین بازدهی را برای شما و کسب و کارتان به ارمغان می آورد. در نقطه مقابل، تولید محتوای ضعیف موجب عدم جذب مشتری و نهایتا کاهش فروش شما خواهد شد. سرمایه گذاری هدفمند در بازاریابی آنلاین در درازمدت تاثیر زیادی بر افزایش فروش وبسایت شما خواهد گذاشت.

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو (سئو)

یکی از مباحث داغ بازاریابی آنلاین! رقابت بر سر جایگاه اول نتایج جستجوی کاربران روز به روز سنگین تر و جدی تر می شود. فرض کنید فروشگاه شما در کلمه کلیدی “کفش اسپورت مردانه” در گوگل جزء نتایج نخست باشد. ترافیک ورودی وبسایت شما به حدی بالا خواهد بود که احتمالا کسب و کارتان را از سایر روش های بازاریابی مثل بنر تبلیغاتی بی نیاز ببینید.
سئو یک دنیای بی پایان از دانش و تجربه است که افراد و تیم های حرفه ای با چند سال سابقه در این حوزه بر روی سئوی وبسایت های کسب و کارهای مختلف کار می کنند تا در کلمات کلیدی پر رقابت، جایگاه آنها را در لیست نتایج موتورهای جستجو و به ویژه گوگل بهبود بخشند. ده ها و صدها پارامتر ریز و درشت باید در یک کسب و کار آنلاین لحاظ شود تا بتوان نتیجه مطلوب را از دید سئو گرفت. به طور کل اقدامات لازم در دو دسته‌ی سئوی داخلی و سئوی خارجی تقسیم بندی می شود. سئوی داخلی بیشتر روی سرعت لود صفحات و غنی بودن محتوای صفحات تمرکز دارد در حالی که سئوی خارجی اقداماتی مانند بک لینک، رپورتاژ آگهی و… که در خارج از محیط وبسایت پیاده می شوند را شامل شده است.
همانطور که سئوی اصولی می تواند رتبه و جایگاه وبسایت را ارتقا داده و موجب افزایش فروش وبسایت شود، سئوی غیر اصولی که به دست افراد بی تجربه و بدون دانش لازم انجام می شود می تواند نتیجه عکس داده و جایگاه شما را در موتورهای جستجو تنزل دهد. حتی زیاده روی در استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه ممکن است منجر به پنالتی شدن دامنه وبسایت شما شود. به این معنی که وبسایت در هیچ یک از نتایج جستجوی کاربران نمایش داده نخواهد شد! این خسارت بزرگ می تواند کسب و کار آنلاین شما را به بحران شدیدی مواجه سازد که برگشت آن اگر غیر ممکن نباشد، قطعا سخت، زمانبر و هزینه بر خواهد بود.

اهمیت سئو در بازاریابی اینترنتی

بنابراین اقدام شخصی برای سئو یا سپردن آن به دست افراد و تیم های بی تجربه و بدون نمونه کار بجای تاثیر مثبت، کسب و کار شما را به سمت زیان دهی سوق می دهد. چنانچه تصمیم گرفته اید جایگاه وبسایت خود را در برخی کلمات کلیدی بهبود بخشید حتما از مشاوره تیم های سئوکار خبره و با تجربه استفاده کنید تا نتیجه آن همراه با کسب سود و رضایت شما همراه شود، نه اتلاف هزینه و وقت با ارزشتان!

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

دهه ی کنونی را می توان دهه ی شبکه های اجتماعی دانست. گستره‌ی کاربرد شبکه های اجتماعی در دنیای امروز آنقدر وسیع و پررنگ شده که شاید نیازی به اشاره به مزایای تبلیغات در این محیط نباشد! بزرگترین مزیت تبلیغات شبکه های اجتماعی در این است که مخاطب در هر ساعت و موقعیتی به عنوان یک مشتری بالقوه آماده‌ی مشاهده‌ی تبلیغات شماست. مهم نیست مخاطب ساکن یک کلان شهر است یا یک روستای دور افتاده و کم جمعیت، نوجوان است یا میانسال. در هر صورت تبلیغات شما را در یک شبکه اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام مشاهده خواهد کرد. بخشی از این مخاطبین به سرعت به مشتریان بالفعل شما تبدیل خواهند شد.

شبکه های اجتماعیهمچنین از دیگر مزایای تبلیغات شبکه های اجتماعی می توان به متنوع بودن مخاطبین اشاره کرد. برخی کانال ها و صفحات مخاطب عام و برخی مخاطب خاص دارند. به عنوان مثال یک کانال خبری یا طنز، دارای مخاطب عام بوده و همه اقشار جامعه اعم از کارمند، مهندس، دکتر، خانه دار، دانشجو و… در آن حضور دارند در صورتی که کانالی با عنوان “آموزش برنامه نویسی اندروید” دارای مخاطبینی خاص و دارای یک تخصص مشخص بوده که عمدتا قشر جوان و دانشجو را تشکیل می دهد. بنابراین با توجه به نوع محصول یا خدمت ارائه شده می توان جامعه هدف را تعیین کرده و بر اساس آن اقدام به انتشار تبلیغات در بین اقشار مختلف نمود.
علاوه بر موارد فوق، ذکر این نکته حائز اهمیت است که با فراگیر شدن تلفن های هوشمند، افراد بخش زیادی از وقت خود را در این بستر و در شبکه های اجتماعی صرف می کنند و مراجعه به وب سایت ها از طریق مرورگرهای دسکتاپ، با کاهش مواجه شده است. بنابراین واضح است که بازدهی تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغات تلگرام به مراتب نسبت به تبلیغات در وب سایت ها بالاتر و ملموس تر خواهد بود.
در طی چند سال حضور جدی ما در حوزه‌ی کسب و کار آنلاین، با این مسئله برخورد کرده ایم که تعداد زیادی از استارت آپ ها و افرادی که قصد ارائه محصولات و خدمات خود در بستر آنلاین را دارند، تمام پروسه آغاز کسب و کار تا حصول درآمد را صرفا در راه اندازی وبسایت خلاصه می کنند! در صورتی که این تنها شروع ماجراست. همانطور که یک کسب و کار حقیقی نیاز به تبلیغات و برندینگ دارد، برای کسب و کار مجازی هم باید با ارائه تبلیغات، زمینه آشنایی مردم با وبسایت را فراهم نموده تا نهایتا سبب افزایش درآمد وبسایت گردد.
افزایش درآمد وبسایت بدون بهره گیری از تکنیک های بازاریابی آنلاین از جمله تبلیغات در شبکه های اجتماعی میسر نبوده و عدم بهره مندی از این تکنیک ها موجب اتلاف وقت و هزینه صرف شده برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خواهد شد.
تبلیغات شبکه های اجتماعی نسبت به تبلیغات محیطی بازده بالاتری به دنبال دارد زیرا کاربری که تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغات تلگرام را مشاهده می کند به اینترنت متصل بوده و بلافاصله می تواند وارد وبسایت کسب و کار شود در صورتی که در تبلیغات محیطی موجود در سطح شهر یا مجلات، تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل به این سرعت انجام نخواهد شد و ممکن است به فراموشی سپرده شود. بنابراین بهترین شیوه‌ی افزایش درآمد وبسایت در حال حاضر بهره گیری از بستر شبکه های اجتماعی ست.

تبلیغات گوگل

بخش اعظم درآمد شرکت گوگل از نمایش تبلیغات کسب و کارهاست که به روش های مختلفی توسط این غول تبلیغاتی انجام می شود. تبلیغات گوگل به صورت لینک در بالا و پایین صفحات نتایج جستجوی کاربران و همچنین به صورت بنر و لینک در وب سایت های واسطه نمایش داده می شوند. اساس کار این تبلیغات کلیک محور بوده و با توجه به بودجه تعیین شده از طرف شخص یا شرکت تبلیغ دهنده، با هر کلیک روی بنر یا لینک ها، مقدار مشخصی از بودجه کلی کمپین تبلیغاتی کسر شده که در اختیار گوگل قرار می گیرد. به دلیل فراگیر بودن تبلیغات گوگل در وب سایت های جهان و بخصوص نمایش تبلیغات مشابه با نتایج جستجو شده کاربر در صفحات جستجو، استقبال زیادی از این سرویس گوگل می شود. البته شاید استفاده از این خدمات برای کسب و کارهای داخل ایران به دلیل پایین بودن ارزش ریال در برابر دلار مقرون به صرفه نبوده و هزینه در این سرویس چندان موجه بنظر نرسد با اینحال هستند وب سایت هایی که از این طریق به جذب مشتری و کسب درآمد می پردازند. این مورد به سیاست و بودجه‌ی هر کسب و کار بستگی دارد.

مزایا و معایت بازاریابی آنلاین

تا اینجا با ارکان بازاریابی اینترنتی و تبلیغات اینترنتی آشنا شدیم. اما بهتر است برای ارائه‌ی درکی بهتر از مزایا و البته معایب بازاریابی آنلاین، یک مقایسه مختصر بین این نوع بازاریابی با بازاریابی سنتی انجام دهیم.

بازه زمانی بازاریابی

در بازاریابی آنلاین محدودیت زمانی و مکانی وجود نداشته و این عمل می تواند به صورت خودکار و بدون نیاز به حضور فیزیکی، در 24 ساعت شبانه روز صورت پذیرد. در هر لحظه از شبانه روز چندین میلیون کاربر در اینترنت حضور دارند که امکان هدایت آنها از وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و صفحه نتایج جستجوی گوگل به وبسایت و جذب ترافیک وجود دارد. این بازاریابی در سطح وسیع کشوری یا جهانی قابل پیاده سازی است و محدودیت مکانی آن صرفا شامل مناطقی ست که دسترسی به اینترنت هنوز فراهم نشده. اما در مقابل، در بازاریابی سنتی، هردو محدودیت زمانی و مکانی وجود داشته که محدود به بازاریاب و شیوه های تبلیغاتی آفلاین مانند بیلبورد می باشد. فعالیت بازاریاب در زمان تعطیلی بازار عملا غیر ممکن است و علاوه بر آن، بازاریابی چهره به چهره نیاز به نیروی انسانی و البته صرف زمان زیاد خواهد داشت.

وابستگی به اینترنت و ابزار ارتباطی

در بازاریابی اینترنتی وابستگی به اینترنت و ابزار مرتبط با آن به شدت در بازدهی تبلیغات اینترنتی تاثیرگذار است به طوری که قطعی اینترنت حتی در کوتاه مدت می تواند تاثیر منفی زیادی روی کسب و کارهای آنلاین بگذارد. برای ادامه دار بودن روند افزایش فروش وبسایت ، مستمر بودن دسترسی کاربر به اینترنت ضروری است و قطع این ارتباط یا عدم پوشش اینترنت در برخی مناطق می تواند روی میزان بازدهی این شیوه از بازاریابی تاثیر مستقیم بگذارد. در صورتی که در بازاریابی سنتی، اختلال در ارتباطات آنلاین تاثیر چشمگیری روی روند و بازدهی نخواهد گذاشت.

فضای رقابتی

در بازاریابی سنتی به دلیل هزینه بر بودن زیرساخت های لازم، تا حدودی انحصار بوجود می آید که در نتیجه رقابت بین بازاریاب ها و کسب و کارهای مرتبط با آنان نیز از شدت کمتری برخوردار می باشد. مهمترین محدودیت زیرساختی در بازاریابی سنتی، نیروی انسانی، وسیله نقلیه و زمان است که هر کسب و کاری از عهده تامین و مدیریت آن بر نمی آید. استخدام نیروی انسانی و دیر بازده بودن این شیوه از مهمترین عواملی است که مانع حضور گسترده کسب و کارها، بخصوص شرکت های نوپا در این زمینه می گردد. در صورتی که در بازاریابی و تبلیغات اینترنتی ، بازار رقابت به شدت داغ بوده و هر کسب و کار، چه قدیمی و چه نوپا، با صرف هزینه و بدون نیاز به بهره گیری از نیروی انسانی زیاد، می تواند وارد این رقابت شده و به کسب درآمد بپردازد.
در اینجا کسب و کاری برنده میدان خواهد بود که بازاریابی را از روی اصول و قواعد و با پشتیبانی تیم های تبلیغاتی و بازاریابی اینترنتی آغاز و ادامه دهد. در این فضای رقابتی حتی یک کسب و کار با سابقه و بزرگ در صورت عدم پیروی از اصول بازاریابی، با خسارات شدیدی مواجه خواهد شد.

بازاریابی اینترنتی محصولات خود را به ما بسپارید!

تیم تبلیغات و بازاریابی اینترنتی رایا سایت با کسب دانش و تجربه دراز مدت در این حوزه، آماده ارائه مشاوره، پشتیبانی و انجام خدمات تبلیغاتی کسب و کار شماست. رایا سایت با بهره گیری از تازه ترین متدهای تبلیغات اینترنتی مانند سئو، تبلیغات کلیکی، تبلیغات شبکه های اجتماعی و تولید محتوای تبلیغاتی، شما را در مسیر افزایش فروش وبسایت و کسب و کارتان تا رسیدن به هدف نهاییی، همراهی و همیاری می کند.