مقایسه طراحی سایت با CMS

مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی

در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن مشتریان را به خود درگیر کرده است، برتری طراحی سایت با CMS یا طراحی سایت اختصاصی است. تلاش می کنیم در این مطالعه به مهمترین نکات در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی بپردازیم.

17 مقایسه طراحی سایت با CMS

 

در این قسمت به مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی خواهیم پرداخت. در این مقایسه مولفه‌هایی مثل سرعت، امنیت، هزینه، زمان، پشتیبانی و امکانات مورد بررسی قرار می گیرد.

• سرعت

سرعت وب‌سایت به تخصص برنامه نویس و میزان حجم کد و دیتابیس بستگی دارد. با فرض این که یک برنامه‌نویس‌ دو پروژه که اولی نوشتن CMS عمومی باشد و دومی طراحی سایت اختصاصی برای مشتری خاص، را پیاده سازی می‌کند؛ طراحی سایت اختصاصی سرعت به مراتب بیشتری خواهد داشت. به این دلیل که در سایتهای اختصاصی حجم کدهای اضافی که در CMS موجود است وجود نخواهد داشت و این مسئله سرعت پاسخ وب سایت به درخواست مشتری را بسیار بیشتر خواهد کرد. سرعت‌پایین در CMS به دلیل گستردگی برنامه‌نویسی و در نظر گرفتن امکانات زیاد برای تمام نیازها می باشد.

• امنیت

مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی نشان می دهد که عموما در کدهای اختصاصی امنیت بیشتر از طراحی سایت با CMS است. چون سورس چنین وب‌سایت‌هایی به‌طور متن‌باز در اختیار عموم برنامه نویسان قرار می‌گیرید. بنابراین روش‌های نفوذ و هک کردن آن‌ها به‌راحتی قابل‌کشف است و روزانه هزاران نوع از این وب‌سایت‌ها به‌راحتی هک می‌شود. لیکن در چندین حالت این مسئله نقض می‌شود و شاهد برتری طراحی سایت با CMS می باشیم: الف.برنامه نویس طراح ملاحظات امنیتی را لحاظ نکند. ب. سیستم مدنظر -همچون سیستم فوق العاده محبوب وردپرس- از دامنه‌ی وسیعی از برنامه‌نویسان در توسعه خود بهره‌گرفته باشد و توسعه امنیتی را نیز مدنظر قرار داده باشد.

• زمان و هزینه

مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی نشان می دهد؛ از موارد برتری طراحی سایت با CMS این است که؛ بخش زیادی از هزینه های طراحی و توسعه پنل های مدیریتی را پیش رو نخواهید داشت و برتری طراحی سایت با CMS صرف زمان بسیار کمتر در مقایسه با طراحی سایت اختصاصی می‌باشد. در طراحی سایت اختصاصی مدت طراحی سایت افزایش یافته و به تبع زمان هزینه ها بیشتر می شود. به عبارت دیگر برتری طراحی سایت با CMS هزینه پایین و کمتر از وب‌سایت‌های اختصاصی و راه‌اندازی در مدت‌زمان بسیار کم است. از سوی دیگر طراحی سایت با CMS هزینه بالای نگهداری و گسترش سیستم را نیز دربر می گیرد. چنانچه اگر در آینده بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید و یا یک امکان سفارشی را به آن اضافه کنید باید هزینه بسیار بالایی را پرداخت کنید حتی بیشتر از طراحی اختصاصی.

• پشتیبانی

فاکتورهای دیگری نیز در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی باید در نظر گرفت که می توانند بر انتخاب شما تاثیرگذار باشد. از سایر مواردی که موجب برتری طراحی سایت با CMS نسبت به طراحی سایت اختصاصی می شود می توان به پشتیبانی بهتر و ارزان تر از سیستم های اختصاصی اشاره نمود. برتری طراحی سایت با CMS این است که طراح با جامعه ای چندین میلیونی از طراحان وبسایت در سرتاسر دنیا روبرو است. حال آنکه طراحی در یک سیستم اختصاصی محدود به یک تیم هستید و تنها آنها می توانند درخواست های شما را پیاده سازی کنند. اما برتری طراحی سایت با CMS در این قاعده همیشه صادق نیست. در صورتی که شرکت مدنظر پایبند به اخلاق حرفه ای و شرکتی با تجربه و موفق باشد؛ می تواند از طراحی های اختصاصی، پشتیبانی دقیق تری ارائه دهد. به صورت کلی در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی می توان گفت پشتیبانی در طراحی سایت با CMS ارزان تر، مطمئن تر و راحت تر از طراحی اختصاصی است مگر اینکه شرکت مدنظر تصمیم به ارائه خدماتی متفاوت داشته باشد. همچنین در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی باید به این نکته توجه نمود که زمانیکه شرکت های طراحی سایت با ترافیک کاری مواجه می شوند یا درخواست های شما را به تاخیر می اندازند و یا هزینه بالایی برای تغییرات کوچک درخواست می کنند و شرایط سختی را تجربه می کنید؛ به طور کلی هرچقدر این همکاری طولانی تر شود وابستگی شما به شرکت بیشتر شده و شرایط پشتیبانی سخت تر می گردد. در نقطه مقابل برتری طراحی سایت با CMS این است که اگر شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارایه ندهد به سرعت می توانید یک شرکت یا نیروی کار جایگزین برای انجام درخواست های خود با قیمت مناسب پیدا کنید.

• امکانات

برای مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی در زمینه امکانات باید ابتدا مشخص کنید منظورتان دقیقا از امکانات چیست. اگر امکانات خاصی مدنظر دارید، در این حالت بهترین گزینه طراحی سایت اختصاصی است. لیکن به این مسئله توجه کنید که یکی از عواملی که موجب برتری طراحی سایت با CMS می گردد این است که بسیاری از امکاناتی که به عنوان امکانات ویژه مدنظرتان هست، قبلا در سایت های متن باز همچون وردپرس طراحی شده است. همچنین عامل دیگر برتری طراحی سایت با CMS اینست که برای نصب و راه‌اندازی چنین وب‌سایتی نیاز به دانش و تخصص بالایی نیست و کسی که در زمینه ی نرم‌افزار دانش کمی داشته باشد می‌تواند اقدام به نصب چنین وب‌سایت‌هایی نماید و بعضی از قالب‌های چنین وب‌سایت‌هایی را می‌توان به‌طور رایگان در اینترنت پیدا کرد. به همین دلیل هزینه در این روش در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی بسیار پایین تر است.

برآیند موارد ذکر شده در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی، نه به این معنی است که طراحی سایت با CMS بهتر است و نه طراحی سایت اختصاصی را پیشنهاد می دهد؛ هردو می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند زیرا هنوز یک فاکتور دیگر در تصمیم گیری شما تاثیرگذار است و آن چیزی نیست جز نوع کسب و کار شما. در بخش بعدی جهت مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی، سایت های پرطرفدار در فضای وب را بررسی کرده و پیشنهاداتی جهت انتخاب نوع طراحی سایت داده می شود.

18 مقایسه طراحی سایت با CMS

 

طراحی فروشگاه اینترنتی

معمولا سایت هایی که قصد دارند گستره وسیعی از محصولات را به فروش برساند نیازمند بستر اختصاصی برای سایت و ارتباط با بخش های مهمی مانند انبار، تحویل و پرسنلی هستند. در این شرایط پیشنهاد می شود با استفاده از کدنویسی اختصاصی ارتباط مناسب میان آنها را ایجاد کرده و شرایط ارتقای سریع سیستم را برای خود ایجاد کنند. از سوی دیگر، در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی باید بیان کرد که اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی تخصصی برای فروش محصولات در زمینه ای مشخص و با جامعه هدف محدود را دارید استفاده از طراحی سایت با CMS می تواند انتخابی بسیار مناسب باشد زیرا زمان و هزینه راه اندازی سایت در مقایسه با شرایطی که خودتان تیم سازی کنید بسیار پایین تر خواهد بود.

طراحی سایت شرکتی

یکی از موارد برتری طراحی سایت با CMS برای شرکت ها و مجموعه های صنعتی و تولیدی است. این مجموعه ها معمولا امکانات پیچیده ای در پنل مدیریتی خود نیاز داشته و بیشتر به طراحی پوسته بیرونی توجه می کنند.

طراحی سایت برای سازمان های دولتی

در مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی باید بیان کرد، سازمان های دولتی همانند فروشگاه های اینترنتی بزرگ معمولا نیازمند یک پرتال مرکزی هستند تا علاوه بر ارایه اطلاعات بر روی سایت خود بتوانند منابع نیروی انسانی و ارتباطات داخلی را مدیریت کنند. به همین منظور عموما به سمت شرکت هایی می روند که در زمینه طراحی پرتال های سازمانی و سیستم های ERP تخصص دارند.

طراحی سایت های خبری

مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی برای سایت های خبری حاکی از اینست که عموما سئو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و کلیه امکانات یک سایت خبری بر بستر وردپرس قابل پیاده سازی است. در واقع شاهد برتری طراحی سایت با CMS هستیم چرا که سیستم های مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس توانایی میزبانی از سایت هایی با محتوا و کاربر زیاد را دارا می باشند.

طراحی سایت های خلاقانه

سایت های خلاقانه عموما به سایت هایی اشاره دارد که توسط یک استارت آپ و با رویکردی کاملا متفاوت پیاده سازی می شوند. معمولا در این سایت ها نیازمند پیاده سازی امکانات و قابلیت هایی هستیم که در هیچ وب سایت دیگری موجود نیست. مقایسه طراحی سایت با CMS و طراحی سایت اختصاصی بیانگر وضعیت کاملا مشابه دو نوع طراحی می باشد و هر دو نیازمند توسعه و خلاقیت هستند. با توجه به اینکه استارت آپ ها عموما سرمایه لازم برای کدنویسی یک CMS اختصاصی و تشکیل تیم قدرتمند را ندارند در ماه های اولیه کار خود یک نسخه اولیه بر بستر وردپرس پیاده سازی کرده و بازخورد مشتریان را آنالیز می کنند و هر زمان احساس کنند این ایده به مرحله گسترش و ارتقا نزدیک شده است تصمیم می گیرند که سایت را بر روی یک CMS اختصاصی بازنویسی کنند و یا حتی با استفاده از بستر قدرتمند وردپرس امکانات مورد نظر خود را به آن اضافه نمایند؛ بنابراین موجب برتری طراحی سایت با CMS در تقاضا می گردد.