انجام تبلیغات در شبکه های اجتماعی

در چند سال اخیر شبکه های اجتماعی به جزئی لاینفک از زندگی روزمره مردم بدل شده و شیوه‌ی ارتباط اعضای جامعه با یکدیگر و همچنین دریافت محتوا را به کلی دگرگون کرده است. در این مقاله به بررسی نقش تبلیغات شبکه های اجتماعی در برندینگ می پردازیم. همچنین روش های افزایش درآمد وبسایت را به شما معرفی کرده و در نهایت به اهمیت تبلیغات اینستاگرام و همچنین تبلیغات تلگرام اشاره می کنیم.
شبکه های اجتماعی
استفاده گسترده مردم از موبایل بر کسی پوشیده نیست. این روزها افراد از کمترین فرصت ممکن استفاده کرده و به سراغ دستگاه جادویی جیبی شان می روند! مهم نیست در مسیر رفتن به سر کار در مترو و تاکسی هستند یا در منزل و مشغول استراحت. در هر صورت موبایل به همراه اصلی و همیشگی افراد تبدیل شده. چه فرصتی بهتر از این!
اگر به دنبال برندینگ و فروش محصولات خود در شبکه های اجتماعی هستید یا مدیر یک وبسایت فروشگاهی بوده و برنامه افزایش درآمد وبسایت را در دستور کار خود قرار داده اید، با ما همراه باشید. تیم ما بر پایه تجربه و تخصص خود در رسیدن به این مقصد شما را تا انتهای مسیر همراهی و همیاری می کند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

اغراق نیست اگر امروز تبلیغات شبکه های اجتماعی را برگ برنده کسب و کارها بنامیم. فقط کافیست حدود 10 سال گذشته را بیاد بیاورید. بخش کثیری از افراد جامعه برای برقراری ارتباط اینترنتی و کسب اخبار و اطلاعات مورد نیازشان از رایانه های شخصی استفاده می کردند. شبکه های اجتماعی همگی تحت وب بود و لازم بود افراد در یک مکان ثابت پشت رایانه خود بنشینند. بنابراین کسی در خیابان و مترو و پارک به شبکه اجتماعی خود دسترسی نداشت. همچنین کسب اخبار از وبسایت های خبری هم از طریق موبایل های آن زمان کار ساده ای نبود.

تبلیغات شبکه های اجتماعی و افزایش درآمد وبسایت

اما در چند سال اخیر این صنعت به کلی دگرگون شده. درصد زیادی از افراد جامعه به گوشی های هوشمند دسترسی دارند که به راحتی و در هر مکانی به واسطه شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و… با سایر افراد و کانال های خبری ارتباط برقرار کرده و جدیدترین اخبار کشور و جهان را در کمتر از چند ثانیه دریافت می کنند. با این تفاسیر نقش رایانه های شخصی در این حوزه بسیار کمرنگ شده و جایگاه خود را به موبایل و تلفن های هوشمند واگذار کرده است.
در گذشته تبلیغات آنلاین در وبسایت ها متمرکز بود که عمدتا به دو شیوه‌ی بنری و رپورتاژ آگهی اجرا می شدند. اما امروز و با گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی، حجم وسیعی از تبلیغات نیز به این حوزه منتقل شده است. کانال ها و صفحات پربازدیدی وجود دارند که هرکدام از چندین هزار تا چندین میلیون دنبال کننده برخوردار هستند. از موضوعات خبری گرفته تا صفحات سرگرمی و تفریحی هرکدام توانسته مخاطبان خاص خود را جذب کند.
بهترین گزینه برای تبلیغات شبکه های اجتماعی هم استفاده از همین کانال ها و صفحات پربازدید و مطرح کشور است که اعتماد کاربران خود را در دراز مدت جلب کرده و تبلیغات در این محیط از تاثیرگذاری بالایی روی ذهن مخاطبین شان برخوردار خواهد بود. محتوای تبلیغاتی مانند یک مطلب معمولی کانال یا پیج، در کنار سایر مطالب اصلی به مخاطبان ارائه می شود. این تبلیغات می تواند شامل متن، عکس و ویدئو بوده و محدودیتی در نوع محتوای تبلیغاتی وجود ندارد.
نوع و محتوای تبلیغاتی تاثیر چشمگیری در جذب یا عدم جذب مخاطب داشته و لازمه تبلیغ موفق، بهره گیری از دانش و تجربه آژانس های تبلیغاتی و بازاریابی ست.

مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی کاربرد شبکه های اجتماعی در دنیای امروز آنقدر وسیع و پررنگ شده که شاید نیازی به اشاره به مزایای تبلیغات در این محیط نباشد! بزرگترین مزیت تبلیغات شبکه های اجتماعی در این است که مخاطب در هر ساعت و موقعیتی به عنوان یک مشتری بالقوه آماده‌ی مشاهده‌ی تبلیغات شماست. مهم نیست مخاطب ساکن یک کلان شهر است یا یک روستای دور افتاده و کم جمعیت، نوجوان است یا میانسال. در هر صورت تبلیغات شما را در یک شبکه اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام مشاهده خواهد کرد. بخشی از این مخاطبین به سرعت به مشتریان بالفعل شما تبدیل خواهند شد.
همچنین از دیگر مزایای تبلیغات شبکه های اجتماعی می توان به متنوع بودن مخاطبین اشاره کرد. برخی کانال ها و صفحات مخاطب عام و برخی مخاطب خاص دارند. به عنوان مثال یک کانال خبری یا طنز، دارای مخاطب عام بوده و همه اقشار جامعه اعم از کارمند، مهندس، دکتر، خانه دار، دانشجو و… در آن حضور دارند در صورتی که کانالی با عنوان “آموزش برنامه نویسی اندروید” دارای مخاطبینی خاص و دارای یک تخصص مشخص بوده که عمدتا قشر جوان و دانشجو را تشکیل می دهد. بنابراین با توجه به نوع محصول یا خدمت ارائه شده می توان جامعه هدف را تعیین کرده و بر اساس آن اقدام به انتشار تبلیغات در بین اقشار مختلف نمود.
علاوه بر موارد فوق، ذکر این نکته حائز اهمیت است که با فراگیر شدن تلفن های هوشمند، افراد بخش زیادی از وقت خود را در این بستر و در شبکه های اجتماعی صرف می کنند و مراجعه به وب سایت ها از طریق مرورگرهای دسکتاپ، با کاهش مواجه شده است. بنابراین واضح است که بازدهی تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغات تلگرام به مراتب نسبت به تبلیغات در وب سایت ها بالاتر و ملموس تر خواهد بود.

جایگاه تبلیغات شبکه های اجتماعی در افزایش درآمد وبسایت

در طی چند سال حضور جدی ما در حوزه‌ی کسب و کار آنلاین، با این مسئله برخورد کرده ایم که بخش زیادی از استارت آپ ها و افرادی که قصد ارائه محصولات و خدمات خود در بستر آنلاین را دارند، تمام پروسه آغاز کسب و کار تا حصول درآمد را صرفا در راه اندازی وبسایت خلاصه می کنند! در صورتی که این تنها شروع ماجراست. همانطور که یک کسب و کار حقیقی نیاز به تبلیغات و برندینگ دارد، برای کسب و کار مجازی هم باید با ارائه تبلیغات، زمینه آشنایی مردم با وبسایت را فراهم نموده تا نهایتا سبب افزایش درآمد وبسایت گردد.
افزایش درآمد وبسایت بدون بهره گیری از تکنیک های بازاریابی از جمله تبلیغات و سئو میسر نبوده و موجب اتلاف وقت و هزینه صرف شده برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خواهد شد.
تبلیغات شبکه های اجتماعی نسبت به تبلیغات محیطی بازده بالاتری به دنبال دارد زیرا کاربری که تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغات تلگرام را مشاهده می کند به اینترنت متصل بوده و بلافاصله می تواند وارد وبسایت کسب و کار شود در صورتی که در تبلیغات محیطی موجود در سطح شهر یا مجلات، تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل به این سرعت انجام نخواهد شد و ممکن است به فراموشی سپرده شود. بنابراین بهترین شیوه‌ی افزایش درآمد وبسایت در حال حاضر بهره گیری از بستر شبکه های اجتماعی ست.

شبکه های اجتماعی موثر

اگر بخواهیم لیستی از شبکه های اجتماعی فعال تهیه کنیم احتمالا با لیستی بالغ بر ده ها و صدها گزینه روبرو خواهیم شد. شبکه های اجتماعی گوناگونی با کاربرد و سبک متفاوت در حال ارائه سرویس به مردم کشورهای مختلف هستند. برخی از آنها مانند فیسبوک و توئیتر میزبان چند صد میلیون کاربر از سرتاسر جهان بوده و برخی دیگر به صورت محلی و محدود به برخی کشورها سرویس می دهند.
دراینجا به برخی از شبکه های اجتماعی مطرح و نوع کاربرد آنها اشاره می کنیم.

اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام
یک شبکه اجتماعی جهانی و مدیا محور. کمتر جوانی در ایران پیدا می شود که این شبکه اجتماعی محبوب را روی تلفن همراه خود نصب نکرده باشد. اینستاگرام محلی برای انتشار عکس و ویدئو بوده که امکان اضافه کردن کپشن به مدیا نیز وجود دارد. در این شبکه به هر شخص یک صفحه یا page اختصاص داده می شود که افراد با دنبال کردن پروفایل سایر اشخاص می توانند به عکس، ویدئو و استوری آنها دسترسی داشته باشند. امکاناتی مانند لایک کردن پست، ارسال دیدگاه یا کامنت و فوروارد کردن پست یک شخص به اشخاص دیگر از جمله مهمترین قابلیت های اینستاگرام به شمار می رود.
با توجه به حضور گسترده نوجوانان، جوانان و حتی میانسالان ایرانی در این شبکه اجتماعی، به یک گزینه ایده آل برای تبلیغات هدفمند تبدیل شده است.

تلگرام

شبکه اجتماعی تلگرام
محبوب ترین شبکه اجتماعی فعلی در ایران! شبکه ای که از یک کودک دبستانی تا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در آن حضور داشته و از ظرفیت های مختلف آن استفاده می کنند. ارتباطات خصوصی و دو نفره، حضور در گروه های مختلف و همچنین عضویت در کانال های اطلاع رسانی از جمله مهمترین قابلیت های کلیدی تلگرام به شمار می رود. تلگرام توانسته تا حد زیادی جایگزین پیامک و وب سایت های خبری شود به گونه ای که افراد برای برقراری ارتباط با نزدیکان و آشنایان و یا کسب اخبار ایران و جهان، در قدم نخست به سراغ آیکون برنامه تلگرام روی تلفن همراه خود می روند. همچنین قابلیت ارسال عکس، متن، فیلم، گیف و سایر فایل ها در این شبکه فراهم است و محدودیتی از نظر نوع فایل یا حجم آن درنظر گرفته نشده. این ویژگی تلگرام باعث شده تا اکثر نیازهای افراد در همین محیط رفع شده و آنها را از مراجعه به سایر برنامه ها و سرویس های آنلاین بی نیاز کند.
رقابت شدیدی میان صاحبان کانال ها در تلگرام برای افزایش عضو یا به اصطلاح ممبر وجود دارد. البته این رقابت بی دلیل نیست و مهمترین مزیت افزایش عضو، کسب سود بیشتر از طریق پذیرش تبلیغات است.

فیسبوک

شبکه اجتماعی فیسبوکپادشاه شبکه های اجتماعی که بیش از یک میلیارد کاربر در سرتاسر جهان را به خود اختصاص داده. در این پلتفرم امکان ارسال متن، عکس و ویدئو فراهم شده و محتوای منتشر شده هر شخص در پروفایلی با یک آدرس مشخص قرار می گیرد. پروفایل هر شخص می تواند به صورت عمومی (public) و یا خصوصی (private) باشد که برای مشاهده پروفایل های خصوصی باید اجازه آن توسط مالک پروفایل تایید گردد.
در فیسبوک علاوه بر پروفایل، امکان ساخت صفحه یا page نیز فراهم شده که برای معرفی و اطلاع رسانی شرکت ها، گروه ها، سازمان ها و… کاربر دارد.
با ظهور شبکه های اجتماعی جدید مانند وایبر و تلگرام، مخاطبین فیسبوک در ایران تا حد زیادی کاهش یافت که از مهمترین دلایل آن به فیلتر بودن فیسبوک می توان اشاره کرد. البته سبک بودن و ساده بودن شبکه های اجتماعی جدید نیز مزید بر علت بود.

توئیتر

شبکه اجتماعی توئیتر
یک شبکه اجتماعی مطرح که بیشتر متن محور است و برای انتشار پیغام های کوتاه از آن استفاده می شود. اکثر شخصیت های مطرح جهانی از جمله سیاست مداران در این شبکه فعالیت دارند و دیدگاه هایی که در توئیتر به اشتراک گذاشته می شود بازتاب گسترده ای در رسانه های دنیا دارند.

پینترست

شبکه اجتماعی پینترست
این شبکه اجتماعی نیز مدیا محور است و کاربران امکان به اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهای خود را در این پلتفرم دارند. در کنار مدیا امکان افزودن محتوای متنی یا همان کپشن نیز وجود دارد. امکاناتی از قبیل لایک، کامنت گذاری و ارسال پیغام خصوصی از جمله قابلیت های اصلی این شبکه اجتماعی است.

تبلیغات شبکه های اجتماعی در ایران

با وجود فعالیت شبکه های اجتماعی متعدد در دنیا، کاربران ایرانی تنها در دو شبکه تلگرام و اینستاگرام فعالیت گسترده و مستمر دارند و مابقی گزینه ها درصد بسیار پایینی از اعضای ایرانی را به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل این دو پلتفرم تنها گزینه های مناسب برای اجرای کمپین های تبلیغاتی در ایران بشمار می روند.
سرمایه گذاری در تبلیغات بر روی سایر گزینه ها در صورتی که جامعه هدف، افراد ساکن ایران باشند غیر منطقی بوده و باعث اتلاف هزینه و فرصت سوزی برای کسب و کار شما خواهد شد. بنابراین لازم است تبلیغات خود را به تیمی با تجربه و متخصص در حوزه برندینگ و تبلیغات بسپارید تا با شناخت و دانش کافی نسبت به تکنیک های تبلیغ و بازاریابی، تهیه محتوای تبلیغاتی مناسب برند و کسب و کار شما و در نهایت، انتخاب هوشمندانه کانال ها و صفحات برای انتشار تبلیغات، بهترین نتیجه را کسب نمائید و موجب افزایش درآمد وبسایت یا صفحه فروشگاهی شما گردد.
فراموش نکنید که محتوای تبلیغاتی بی کیفیت و ناهمخوان با موضوع، نمایش تبلیغ در زمان نامناسب و همچنین عدم توجه به شناسایی درست و اصولی جامعه هدف، می تواند باعث اتلاف هزینه و در نهایت کاهش درآمد کسب و کار گردد.
در ادامه به بررسی شیوه های تبلیغات اینستاگرام و همچنین تبلیغات تلگرام می پردازیم.

روش های تبلیغات در اینستاگرام

روش اصلی تبلیغات در شبکه اجتماعی اینستاگرام قابلیتی به نام Sponsor است که به صورت رسمی از سوی اینستاگرام مدیریت می شود. به اینصورت که پس از عقد قرارداد شرکت ها با اینستاگرام برای نمایش تبلیغات، بر اساس داده هایی که این شبکه از کاربران خود در اختیار دارد مانند جنسیت، سن و علایق شخصی، اقدام به نمایش تبلیغات در فید کاربران می نماید که با توجه به غیر فعال بودن این قابلیت در ایران و عدم نمایش محتوای تبلیغاتی رسمی اینستاگرام برای کاربران ایرانی، عملا سرمایه گذاری روی این شیوه بدون بازده است.
در ایران تبلیغات در این شبکه از طریق صفحات پربازدید و با فالوور بالا صورت می گیرد. عمده صفحات با دنبال کننده ی بالا در ایران مربوط به شخصیت های مطرح مانند بازیگران، چهره های ورزشی و اینفلوئنسرها هستند که مخاطبین چند میلیونی را به خود اختصاص داده اند. سایر صفحات پربازدید مربوط به موضوعاتی همچون طنز و گردشگری هستند.
اما اجرای تبلیغات اینستاگرام به سادگی که فکر می کنید نیست و لازم است با مشورت یک تیم خبره و با تجربه پیش بروید.

روش های تبلیغات در تلگرام

بر خلاف اینستاگرام، در تلگرام هیچ روش رسمی برای نمایش تبلیغات ارائه نشده و انجام این کار تنها از طریق کانال های پر مخاطب صورت می گیرد.
روز به روز به تعداد کانال های فارسی زبان تلگرامی و همچنین تعداد مخاطبین آنها افزوده می شود. در هر زمینه ای که فکرش را بکنید چند صد کانال ایجاد شده و مرتب بروزرسانی می شوند. از موضوعات عمومی مانند اخبار گرفته تا موارد تخصصی از جمله آموزش خیاطی، پخت و پز، تکنولوژی، بازارهای مالی و بورس و ده ها و صدها موضوع دیگر همگی در تلگرام به صورت کانال های تخصصی در دسترس کاربران فارسی زبان ایرانی هستند.
بنابراین اجرای صحیح کمپین های تبلیغاتی در تلگرام بسیار حائز اهمیت بوده که جز با سپردن آن به یک تیم بازاریاب حرفه ای میسر نخواهد بود. قطعا تبلیغ یک فروشگاه آنلاین قطعات رایانه در یک کانال آموزش پخت و پز نه تنها موجب افزایش درآمد وبسای ت نشده بلکه اتلاف هزینه و انرژی تیم پشتیبان فروشگاه را به دنبال خواهد داشت. چرا که بر خلاف انتظار تیم از شروع کمپین تبلیغاتی، ترافیکی به سمت وبسایت هدایت نخواهد شد که در نهایت باعث کاهش انگیزه تیم مدیریت و پشتیبانی فروشگاه می گردد.
تبلیغات تلگرام به دلیل حضور مستمر کاربران از بازده بالایی برخوردار بوده و اجرای هدفمند کمپین های تبلیغاتی می تواند ترافیک زیادی را روانه وبسایت یا صفحه کسب و کار شما کند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی را به ما بسپارید

همانطور که اشاره شد اجرای نادرست، غیر اصولی و غیر تخصصی کمپین های تبلیغاتی می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به یک کسب و کار وارد نماید. در صورت صرف هزینه برای اجرای تبلیغات و عدم بازگشت سرمایه و کسب سود، کسب و کار را به لحاظ مالی محدود کرده و در صورت عدم اصلاح شیوه تبلیغات، در نهایت باید شاهد ورشکستگی آن و از بین رفتن چندین فرصت شغلی باشیم.
تبلیغات تلگرام و تبلیغات اینستاگرام
بنابراین بهتر است از همان ابتدا کار را به کاردان سپرد! تیم ما با کسب تجربه در طی چندین سال سابقه فعالیت خود در زمینه برندینگ و بازاریابی در تبلیغات اینستاگرام و تبلیغات تلگرام ، آماده است تا اجرا و هدایت کمپین های تبلیغاتی کسب و کار و وبسایت شما را به عهده بگیرد. ما آمده ایم تا با شما طعم یک معامله شیرین و برد-برد را بچشیم! همین حالا با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده شنیدن صدای شما هستند.