طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت فرآیندی است که معمولا به دو روش کلی انجام می‌شود:

1- طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا( CMS )
2- طراحی سایت با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی به صورت طراحی سایت اختصاصی

6 طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا( CMS )

در طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا معمولا برنامه‌نویسی به انجام نمی‌رسد یا اگر نیازی به برنامه‌نویسی باشد در حجم کم خواهد بود. CMS ابزارهایی هستند که به طور خاص برای ایجاد سایت‌های اینترنتی توسعه پیدا کرده‌اند. این ابزارهای دارای بخش مدیریت برای انواع مختلف مطلب و محتوا هستند.

7 طراحی سایت اختصاصی
طراحی سایت اختصاصی

گاهی نیازهای یک مشتری فراتر از یک وب سایت معمولی است، نیازهایی که با تلفیق فرآیندهای مختلف در طراحی سایت اختصاصی پیاده سازی و اجرا می گردد تا تجارت آنها به هدف خود برسد. در طراحی سایت اختصاصی بر خلاف CMS تمامی بخش‌های مورد نیاز برای نمایش یک سایت می‌بایست به صورت اختصاصی برنامه‌نویسی شوند. مهم‌ترین مزیت طراحی سایت اختصاصی سازگاری دقیق سیستم با نیازهای موجود است، به این معنی که به طور کلی چیدمان ظاهری و امکانات سایت دقیقاً طبق خواسته ها و نیازهای شما طراحی خواهد شد. طراحی سایت اختصاصی وب سایت به صورت ریسپانسیو (واکنش گرا) و طبق آخرین استانداردهای طراحی روز دنیا طراحی و پیاده سازی می گردد. شایان ذکر است، طراحی سایت اختصاصی به معنی عملکرد بهتر وب سایت یا بهبود کسب و کار تجاری شخص و یا شرکت شما نیست، طراحی سایت اختصاصی صرفا برای هماهنگی امکانات وب سایت با نیازمندی های شما می باشد. وب سایت های اختصاصی در زمینه فروش و کسب درآمد از طریق اینترنت بسیار موفق هستند و دلیل موفقیت آنها منحصر به فرد بودن ایده ی طراحی سایت اختصاصی است که پشت آن وجود دارد.

طراحی سایت اختصاصی مزایایی دارد که ممکن است سبب شود به عنوان گزینه‌ی برتر در طراحی سایت مورد استفاده قرار گیرد. مهم‌ترین مزیت طراحی سایت اختصاصی، سازگاری دقیق سیستم با نیازهای موجود است. در حالی که در طراحی سایت با استفاده از CMS ممکن است نیاز به تغییر فرآیندهای سازمانی وجود داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است برای درج محتوا در سایت یک نفر لازم باشد که متن را بنویسد، یک نفر ویرایش کند و دو نفر تایید کنند. در چنین حالتی، طراحی سایت اختصاصی به صورت مستقیم امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. مزیت دوم در طراحی سایت اختصاصی؛ سرعت است، که در سایت‌هایی با بازدید بسیار بالا به چشم خواهد آمد. CMS به دلیل پشتیبانی از بسیاری امکانات جانبی و بسیاری ویژگی‌های فنی از امکانات سخت‌افزاری سرور به مقدار بیشتری استفاده می‌کنند و در نتیجه توانایی پاسخگویی به تعداد کمتری از کاربران با سرعت مناسب در توانایی یکسان سخت‌افزار را خواهند داشت. البته نباید فراموش شود که تمامی مزایای طراحی سایت اختصاصی هنگامی در دسترس خواهد بود که برنامه‌نویسان، دانش و تجربه‌ی کافی در برنامه‌نویسی سایت را داشته باشند. برای مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سیستمی گسترده است که تقریبا معادل ۹۰ سال کار یک برنامه‌نویس حجم و قدرت دارد و نوشتن کدهایی که بتواند مزایای موجود در چنین سیستمی را پشت سر بگذارد بسیار دشوار خواهد بود.

8 طراحی سایت اختصاصی

علاوه بر مزایای موجود در طراحی سایت اختصاصی، معایبی نیز در این مسیر وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از زمان و هزینه‌ی بیشتر. بنابراین، به دلیل زمان و هزینه‌ی بیشتری که در این مسیر طراحی سایت اختصاصی می‌بایست صرف شود؛ استفاده از طراحی سایت اختصاصی برای شرکت‌های کوچک و نوپا گزینه‌ی مناسبی نیست. مشکل دوم که طراحی سایت اختصاصی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند، عدم تجربه و توانایی کافی برنامه‌نویسان در پیاده‌سازی با کیفیت سایت است. همان گونه که گفته شد سیستم وردپرس معادل ۹۰ سال کار یک برنامه‌نویس امکانات و توانایی دارد. این مقدار بدون احتساب هزاران افزونه‌ی جانبی آن است. برنامه‌نویسانی که بتوانند سایت اختصاصی با این کیفیت و توانایی ایجاد کنند تا مزیتی بیش از سیستم‌های مدیریت محتوا ایجاد کنند، به آسانی یافت نمی‌شوند. برای پیشگیری از رخداد مشکلات فوق، استفاده از مشاوره طراحی سایت اختصاصی امری ضروری و حیاتی است زیرا رفتن یک مسیر نادرست علاوه بر هزینه‌هایی که به صورت مستقیم بر شرکت و سازمان بار می‌کند، هزینه‌های سنگین غیرمستقیمی را نیز به سبب توسعه در آینده، تاخیر، خرابی، آسیب‌های امنیتی و سایر موارد ممکن است در پی داشته باشد. از اینرو، یک وب سایت ضعیف می تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد زیرا وب سایت شما، شناسنامه شما در دنیای اینترنت است. بنابراین ارائه بهترین چهره از فعالیت شما، نقطه اعتماد مشتری به شما خواهد بود.

9 طراحی سایت اختصاصی
در طراحی سایت اختصاصی آنچه سبب می‌شود تا از ابزارهای آماده استفاده نشود و بخش‌های مورد نیاز از پایه برنامه‌نویسی شوند ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

• عدم هماهنگی فرآیندهای موجود در CMS با فرآیندهای مورد نیاز

• عدم توانایی CMS در پوشش یکی از نیازهای اصلی

• نیاز به ارتباط سیستم با یک سیستم دیگر

• نیاز به کیفیت، سرعت یا ویژگی بسیار متفاوت

• مزایای طراحی سایت اختصاصی

10 طراحی سایت اختصاصی
طراحی سایت اختصاصی و سئو

سئو یا بهینه سازی سایت روشی است که در آن سایت با رعایت اصول تعریف شده در موتورهای جستجو طراحی و پیاده‌سازی می‌شود و هدف آن قرار گرفتن سایت در نتایج بالای گوگل است. سئو یک تخصص جانبی است که کسب تجربه در آن به مدت زیادی کار و تلاش نیازمند است. سیستم‌های مدیریت محتوا با استفاده از امکانات داخلی و با کمک افزونه‌های بسیار پیشرفت و قدرتمند، مدیریت سئو را به کاری آسان تبدیل می‌کنند. طراحی سایت اختصاصی با رعایت اصول سئو نیازمند تیمی از متخصصین است که دستیابی به آن به آسانی امکان‌پذیر نیست. بنابراین اگر یکی از اهداف سایت سئو و قرار گرفتن در رتبه‌های بالای گوگل باشد، در انتخاب مسیر و تصمیم‌گیری برای طراحی سایت اختصاصی، دقت و بررسی بیشتری می‌بایست صورت پذیرد و استفاده از مشاوره سئو در طراحی سایت اختصاصی امری مهم و حیاتی است.

چند نکته مهم که در طراحی سایت اختصاصی می بایست رعایت شود:

• طراحی و گرافیک منحصر به فرد

• طراحی ریسپانسیو

• گسترش پذیری امکانات و قابلیت ارتقا وب سایت در آینده

• دسترسی آسان به بخش های مختلف

• عملکرد مطمئن وب سایت از لحاظ فنی

• هاست و سرور اختصاصی

• پشتیبانی، نگهداری و بروز رسانی وب سایت به صورت مستمر