تجربه کاربری ux

هر روز، تعامل با عنصر خارجی، احساساتی را درون ما ایجاد می کند و به تجربیات زندگی ما می افزاید. هنگامی که شما با کامپیوترها و فن آوری ارتباط برقرار می کنید، استفاده از سیستم و محصولات، احساساتی در ما ایجاد می کند، که همان تجربه کاربر (UX) را تشکیل می دهد.

بهینه سازی رابط کاربری

UX چیست؟

تجربه کاربر احساساتی است که به هنگام مصرف یک محصول، یک سرویس یا استفاده از یک سیستم ایجاد می شود. این شامل درک شما از چگونگی خوشبختی، رضایت یا نارضایتی شما در هنگام استفاده از سیستم، محصول و / یا خدمات خاصی است.
بر اساس ISO، تجربه کاربر در مورد آنچه شما احساس می کنید و اعتقاد دارید، چگونگی درک و دستیابی به آن، رفتار و نحوه برخورد بدن (به لحاظ جسمی و روانی) قبل، به هنگام و پس از استفاده از یک محصول، سرویس یا یک سیستم است.
این امر به افراد و مسائل شخصی افراد مرتبط می شود. همه به یک صورت فکر نمی کنند، احساس نمی کنند، درک نمی کنند، رفتار نمی کنند و همینطور پاسخ نمی دهند؛ بنابراین، شما می توانید تجربه کاربری های مختلفی را از فردی به فرد دیگر انتظار داشته باشید.
در کل، تجربه کاربر تحت تاثیر سه عامل اصلی قرار می گیرد:
• شرایط ذهنی کاربر و تجربه قبلی او در مورد استفاده از یک محصول، خدمات و / یا سیستمی خاص
• خواص سیستم
• زمینه ای که در آن استفاده می شود.
گاهی اوقات هنگامی که ما عجله یا استرس داریم، در طول استفاده ما ادراک و احساسات مختلفی خواهیم داشت؛ UX ما با توجه به حالت ذهنی و زمینه ای که از محصول / خدمات / سیستم استفاده می کنیم، متفاوت خواهد بود.
چرا ما نیاز به بهینه سازی تجربه کاربر داریم؟
اگر میخواهید در کسب و کارتان موفق شوید، باید بهینه سازی UX یا بهینه سازی تجربه کاربر را در وب سایت خود انجام دهید. دلیل آن واقعا ساده است - شما تنها زمانی در جذب مشتری و کسب و کار خود برنده خواهید شد که UX مثبتی به مشتریان ارائه دهید - در غیر این صورت آنها به سادگی به سمت رقبای شما حرکت می کنند.
از نظر اینترنتی، در زیر چند دلیل خاص برای اینکه چگونه وب سایت شما می تواند از بهینه سازی UX بهره مند شود، آمده است:

نرخ تبدیل بالاتر

نرخ تبدیل به تعداد خوانندگان یا بازدیدکنندگان وب سایت شما که به خریدار تبدیل شده اند گفته می شود. UX بهتر شرایطی برای وب سایت شما فراهم می کند، که در آن شانس بازدید از سایت شما و خرید از شما را افزایش می دهد. اگر بازدید کنندگان در هنگام مشاهده وب سایت شما احساسات و تجربیات مثبتی نداشته باشند، بیشتر احتمال این می رود که صفحه وب شما را بسته و به یک صفحه وب دیگر بروند. با این حال، اگر شما فضایی خوب برای بازدید کنندگان خود ارائه کنید، شانس این که آنها زمان بیشتری را برای بررسی وب سایت شما، پیدا کردن آنچه که به دنبال آن هستند، و خرید از شما صرف کنند، بیشتر است. بنابراین، بهبود یا ارائه UX بهینه شده منجر به افزایش نرخ تبدیل وب سایت شما خواهد شد.تجربه بهتر کاربر

هنگامی که شما در جهت بهبود UX برای مشتریان خود قدم برمی دارید، تضمین می کنید که بینندگان وب سایت شما از داشتن تجربیات بهتر در کسب و کار با شما بهره مند شوند. تعامل آنها با وب سایت شما، موجب افزایش ارتباطات مثبت با تجارت شما، جمع آوری خاطرات مثبت در ذهن بازدید کنندگان و ایجاد مرجعی مثبت در ذهن آنها در مورد وب سایت شما می شود.

شهرت

ارائه UX خوب با حصول اطمینان از بهینه سازی UX تجاری از طرف شما منجر به یک شهرت قوی و مثبت در بازار می شود. بازدیدکنندگانی که به مشتریان شما تبدیل می شوند، یک کلمه مثبت از وبسایت و کسب و کار شما را منتشر می کنند که به نوبه خود باعث جذب بیشتر بازدیدکنندگان برای بازدید از وب سایت شما و ایجاد انگیزه مشتریان برای انجام کار با شما خواهد بود. این جذب اعتبار می تواند هزینه های خود را برای جذب و حفظ مشتریان کاهش دهد و همچنین مشتریان وفادار را به شما هدیه می کند و شما را از تکرار خرید مطمئن می سازد.


مدیریت نرخ بازدید

UX بهینه شده قادر است میزان جست وجو را با فریب دادن مخاطبان و تشویق آنها برای کشف وب سایت شما کاهش دهد. نرخ بازدید با محاسبه تعداد افرادی که پس از بازدید از یک صفحه تنها وب سایت شما را بازدید می کنند، تعیین می شود. اگر UX بهینه شده ای را ارائه ندهید، مخاطبان شما علاقه خود را نسبت به شما از دست خواهند داد و صفحات دیگر وب سایت شما را مشاهده نمی کنند. اما اگر UX سایت را مثبت و بهینه کنید، آنها مطمئنا به دیدن دیگر صفحات شما تمایل دارند و از آنجایی که آنها مایل به انجام کسب و کار با شما هستند، صفحات لینک خورده را مشاهده خواهند کرد که آنها را قادر می سازد تا محصولات دیگری نیز از شما خرید کنند.

مزیت رقابتی، فروش بیشتر

رقبای شما نیز ممکن است محصولاتی با ویژگی های مشابه با محصول شما ارائه دهند، بنابراین چگونه می توان بین آنها و شما تمایز قائل شد؟ این جایی است که یک UX بهینه شده نقش خود را ایفا می کند. یک UX بهینه سازی شده ممکن است به خوبی به مزیت رقابتی کسب و کار شما تبدیل شود و به همین دلیل کسب و کار شما را در مقایسه با رقبایتان رونق بخشد. این به این دلیل است که تصمیم مشتری برای خرید یک محصول یا سرویس یا استفاده از یک سیستم به UX بستگی دارد و یک UX بهینه سازی شده، یک روش مطمئن برای رقابت در بین رقبا است.

انجام کارهای لازم برای بهینه سازی UX

اکنون با اهمیت و مزایای بهینه سازی UX آشنا شدیم، می بایست توانایی در بدست آوردن این ویژگی را فراگیریم. در اینجا چندین بعد وجود دارد که باید در هنگام تلاش برای بهینه سازی UX در نظر بگیریم.

قابلیت یادگیری

در میان اهدافی که مربوط به توانایی استفاده از وب سایت است، قابلیت یادگیری از سایت شما احتمالا در بالای لیست است. آموزش برای وب سایت شما بسیار موثر است و میزان بازدید اولیۀ وب سایت شما را تعیین می کند. اکنون شما نمی توانید تضمین کنید که همه بازدیدکنندگان وبسایت شما، همان مشکلی را که شما به اشتراک گذاشته اید در اینترنت جستجو می کنند.
چگونه می توان از قابلیت یادگیری وب سایت خود اطمینان حاصل کنید در شرایطی که تازه کارها و متخصصان سایت شما را مشاهده می کنند ؟
آنچه شما نیاز به انجام آن دارید این است که منحنی یادگیری را مدیریت کنید. این کار مستلزم ایجاد جریان وقایع در وب سایت به گونه است که کاربران در ابتدا کارهای ساده را مشاهده کنند و سپس به پیچیدگی کار افزوده شود و کارهای بیشتر و بیشتری را روی وب سایت شما انجام دهند.
زمانی که شما وب سایت را خود طراحی می کنید مثل این است که کاربران تازه کار با اجرای کارهای ساده ای به اهداف خود می رسند و وب سایت شمارا با رضایت ترک می کنند. کاربران با تجربه تر همچنان در جستجوی وب سایت شما هستند و ویژگی های پیچیده تری را کشف می کنند که آنها را شگفت زده می کند. به این ترتیب شما می بایست منافع هر نوع بازدید کننده ای در وب سایت خود در نظر بگیرید تا عملکرد کلی وب سایت شما را افزایش دهد.

اثربخشی

یک تجربه UX بهینه شده می تواند با اطمینان از کارایی وب سایت شما ایجاد شود. اگر کاربران یا بینندگان وب بتوانند از سایت شما استفاده کنند و سایت شما همان سایت موردنظرشان باشد آن وقت می توان گفت سایت شما سایت کارامدی است. وب سایت با اثربخشی پایین موجب می شود کاربران وب سایت شما را بدون انجام کاری ترک کنند - در نتیجه UX وب سایت شما کاهش می یابد. شما می توانید کارآیی وب سایت خود را از دو طریق افزایش دهید:

1) اهمیت دادن به عملکرد وب سایت خود با قالب مناسب و ایجاد دسترسی بوسیله تقدم و تاخر. عملکرد اصلی وب سایت شما فروش بیشتر محصولات شماست و هر چیزی که مانع اجراء این مرحله نهایی باشد، را می بایست نادیده گرفت. برای مثال، اجبار برای ثبت نام قبل از خرید، کاربران را از اتمام معامله خود باز می دارد، بنابراین می توانید این مورد را به صورت اختیاری قرار دهید یعنی کاربران معاملات خود را بدون ثبت نام و به عنوان یک کاربر مهمان انجام دهند. ارائه مواردی که رسیدن به آن ها دشوار است و غیر قابل دسترسی هستند در صورت لزوم بی فایده است. بنابراین، شما باید در دسترسی اولویت بندی داشته باشید تا ویژگی های مهم وب سایت شما در زمان مناسب و در مکان مناسب قابل دسترسی باشد. شما می توانید دسترسی به وب سایت خود را با ایجاد ویژگی های کلیدی و بزرگ نمایی تسهیل بخشید ( همانطور که در قانون فیتس مشخص شده است). مهمترین ویژگی وب سایت شما باید برجستگی کلیدهای مهم و نزدیکی آن ها باشد، به طوری که سریع و راحت در دسترس قرار گیرند.


بهره وری

بهینه سازی UX نیاز به وب سایتی با اجرای کارامد دارد. کارایی وب سایت شما بوسیله ی سرعت و سهولتی که کاربران به هنگام انجام کار روی وب سایت شما دارند، تعیین می شود. شما می توانید وب سایت خود را با پیروی از مدل "CONVERTS" پیشنهاد شده توسط بت مورگان، مشاور بازاریابی کارامد کنید.
مدل CONVERTS بیان می کند که وب سایت شما می بایست دارای عناصر زیر باشد:
• باید «برای صرف نظر از اقدام» از کلید هایی مانند «ثبت نام»، «جایی برای سفارش شما»، «تماس با ما» و غیره استفاده شود و حواس پرتی از کلیدهای CTA به حداقل برسد (مانند تصاویر و ویدیوهایی که ذهن کاربر را منحرف می کنند و تاخیر در راه اندازی کلید های CTA)
• وب سایت شما باید برای انجام اقدامات خود، کلیدی مانند «پیشنهادات و نظرات» را ارائه دهد.
• وب سایت شما باید یک کلید "تمرکز کوتاه" داشته باشد. زمانی که انتخاب های بیشتری به کاربر پیشنهاد می شود، تصمیم گیری برای کاربر طولانی تر و دشوار تر خواهد بود.
• وب سایت شما باید "ویژگی های بسیار مهم" را در صفحه اصلی یا حداقل نزدیک به صفحه اصلی نمایش دهد.
• وب سایت شما باید "سرفصل های موثر" داشته باشد تا توجه کاربران را جلب کند.
• صفحه نمایش خود را تنظیم کنید و ببینید که چگونه وب سایت شما در صفحه نمایش های مختلف ظاهر می شود. این به شما این امکان را می دهد که یک طرح «طرح بندی مطابق با تمام وسایل» ایجاد کنید، به طوری که افراد با دستگاه های مختلف، به راحتی بتوانند عناصر مهم وب سایت شما را مشاهده کنند.
• آیا تصاویر زیاد در وب سایت شما باعث گیج شدن مخاطبین به هنگام مشاهده سایت نمی شود؟ برای پیش زمینه ای سفید، تصاویری مرتبط ، فونتی خوانا، بزرگ نمایی برخی کلمات و فیلم ها، از نرم افزار « Tidy Visuals» استفاده کنید.

مزیت رقابتی، فروش بیشتر

رقبای شما نیز ممکن است محصولاتی با ویژگی های مشابه با محصول شما ارائه دهند، بنابراین چگونه می توان بین آنها و شما تمایز قائل شد؟ این جایی است که یک UX بهینه شده نقش خود را ایفا می کند. یک UX بهینه سازی شده ممکن است به خوبی به مزیت رقابتی کسب و کار شما تبدیل شود و به همین دلیل کسب و کار شما را در مقایسه با رقبایتان رونق بخشد. این به این دلیل است که تصمیم مشتری برای خرید یک محصول یا سرویس یا استفاده از یک سیستم به UX بستگی دارد و یک UX بهینه سازی شده، یک روش مطمئن برای رقابت در بین رقبا است.

1
logo-samandehi
بارگذاری...